25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
vyhledat

V Národním domě na Smíchově se v úterý 21. února od 19 hodin odehraje již desátý koncert vítězů soutěže Talent Prahy 5. Spolu s městskou částí ji pořádá PKF – Prague Philharmonia. Devět hudebníků, z nichž většina si ještě ani nemůže říkat „teenager“ se představí v roli, o které možná snili: jako sólisté s profesionálním tělesem za zády.

U zrodu soutěže stál – kromě představitelů Prahy 5 a ředitele PKF Radima Otépky – Leoš Svárovský, a to jako předseda poroty a dirigent koncertu laureátů. „Celý tým soutěže je až na výjimky spojené s personálními změnami na radnici, velice stabilní. Tradice deseti let je v době, která kultuře zrovna nepřeje, obdivuhodná,“ říká dirigent. Dalšími stabilními a respektovanými porotci jsou například Hana Jarolímková, šéfredaktorka Hudebních rozhledů, zastupitelka Marie Ulrichová Hakenová a předseda Českého spolku pro komorní hudbu Ludvík Kašpárek.

Každoročně se do soutěže mohou přihlásit mladí amatéři, tedy žáci základních uměleckých škol či hudebních gymnázií do 26 let, kteří mají bydliště nebo navštěvují školu (či soukromou výuku) v městské části Praha 5, 13 a 16. Samostatnou kategorií jsou pěvecké sbory. Soutěž je otevřena i účastníkům ze zahraničních partnerských měst, proto jsme mohli v minulých letech obdivovat výkony mladých hráčů z Bratislavy či Budapešti.

„Soutěž Talent Prahy 5 je mimořádná nejen tím, že nabízí laureátům koncert s výjimečným orchestrem, jakým je PKF – Prague Philharmonia, ale městská část také pořádá koncert a stará se o to, aby byly výkony zachyceny na CD. To pak školy a tito hudebníci dostanou na památku na start své profesionální kariéry,“ říká Leoš Svárovský. A dá se u letošních a minulých laureátů předpokládat úspěšná hudebnická dráha? „Při soutěži slýcháváme občas naprosto neuvěřitelné výkony,“ líčí dirigent. „Určitě se nespletu, když za zázračný talent označím loňského laureáta violoncellistu Adama Klánského či houslistu Eduarda Kollerta. Jejich výkony jsou již na profesionální úrovni.

“Právě zmíněný Eduard Kollert přednese letos coby vítěz první kategorie velmi Houslový koncert g moll Sergeje Prokofjeva. Dále se představí Alžběta Rüklová (housle), Ondřej Toman (klarinet), Jan Svoboda (trubka) – všichni tři ze ZUŠ Na Popelce. Theodora Kopecká z Gymnázia hl. m. Prahy zahraje na příčnou flétnu koncert Cécila Chaminadeho a flétnové duo Denisa Ivanovová a Anna Mazáčková ze ZUŠ Stodůlky si vybralo skladbu G. Ph. Telemanna.

„Doprovázet tyto mladé muzikanty při jejich mnohdy prvním vystoupení s orchestrem je vždycky sázka do loterie, nemůžete vědět, co s nimi udělá tréma. Ale vždycky nám to zatím vyšlo. Já sám při kontaktu s touto generací vždycky pookřeju a vzpomenu si na svá studijní léta,“ říká s pochopením pro mladé sólisty dirigent Leoš Svárovský.Koncert je jako obvykle přístupný zdarma a pořadatelé doufají v hojnou účast posluchačů, rodin i vrstevníků soutěžících. Přece jen – ocenění potěší, ale největší radostí pro malé i dospělé hudebníky je vidět bezprostřední reakci publika a cítit jeho podporu.

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner