25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
vyhledat
PKF – LOBKOWICZ abonmá L

PKF – Lobkowicz abonmá 2017
Paganini kontrabasu

L

 

Program večera

18.00    Welcome drink spojený s prohlídkou expozice
18.45    Úvod do tématu večera
19.00    Koncert PKF – Prague Philharmonia a jejími sólisty v Císařském sále 
20.45    Setkání s umělci a číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce
21.30    Setkání s příběhy umění aneb kurátoři Lobkowiczké hudební sbírky odtajňují její poklady v poutavých vyprávěních

Neobyčejné večery v magickém prostředí Lobkowiczkého paláce jsou ozvláštněny setkáním s odborníky z Lobkowických sbírek a poutavým zastavením nad tématy, která propojují historii se současností. Hosté mají příležitost osobně se seznámit s umělci a s vedením orchestru. Setkání zpříjemňuje číše vína, k níž je nabídnuto pohoštění speciálně připravené šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce.

 

Sergei Koussevitzky: Koncert pro kontrabas a orchestr

 

Program koncertu

Antonio Rosetti: Smyčcový kvartet op. 6 č. 1 A dur, 1. věta (Allegro spiritoso)
Giovanni Bottesini: Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 h moll
Giovanni Bottesini: Duo Concertante pro housle a kontrabas
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 25 g moll KV 183

Třetí setkání v cyklu PKF – Lobkowicz abonmá 2017 nabídne vzácnou příležitost seznámit se s hudbou Giovanni Bottesiniho. Sám velký Rossini ho označil za největší hudební talent Evropy své doby. Málokdo například ví, že v roce 1871 dirigoval světovou premiéru Verdiho Aidy v Káhiře. Ke kontrabasu se Bottesini dostal – jak tomu tak v životě bývá – naprostou náhodou. Když se v roce 1835 hlásil na Milánskou konzervatoř, byla vypsána jen dvě stipendia: na fagot a na kontrabas. Talentovaný mladík si vzal několik lekcí a směle se přihlásil. Po svém přijímacím vystoupení údajně prohlásil: „Vím, drazí pánové, že jsem hrál špatné noty. Ale můžete mi věřit, že až se naučím, kam klást své prsty, už se mi to nestane!“ Přijali ho a o pár let později si vysloužil přezdívku „Paganini kontrabasu“, podle níž je pojmenován i náš večer. Zazní na něm Duo Concertante pro housle a kontrabas, původně psané pro dva kontrabasy, které mělo premiéru v roce 1851 v Londýně. Bottesinimu byl tehdy partnerem Paganiniho žák Camillo Sivori. Druhou perličkou večera bude Koncert pro kontrabas h moll, o kterém Ödon Rácz vypráví: „Můj otec byl vynikající kontrabasista, jezdil po celém světě a na svých koncertních cestách skupoval všechny kontrabasové nahrávky. Jednou přivezl i Bottesiniho Koncert h moll. Když jsem ho slyšel poprvé, zamiloval jsem se do něj tak, že jsem se ho zkrátka musel naučit!“ Obě díla uslyšíte na unikátní nástroj z dílny vídeňského mistra Michaela Ignatia Stadlmanna z roku 1781.

Ödön Rácz
Člen a sólo kontrabasista Vídeňské filharmonie, budapešťský rodák Ödön Rácz, je pokračovatelem školy legendárního hráče a pedagoga Ludwiga Streichera. S kontrabasem se prakticky narodil, hra na tento nástroj se v jeho rodině rodí z otce na syna. V roce 2003 se stal laureátem prestižní mezinárodní soutěže ARD Mnichov, když předtím posbíral vítězství v soutěži Maďarské televize (1996), Eurovision Young Musicians (Bergen 2000) a v Mezinárodní soutěži Johanna Prunnera (Bukurešť 2002). Na svém kontě má tři nahrávky. Poslední z roku 2016, na které nahrál mimo jiné i Bottesiniho Koncert pro kontrabas h moll, vyšla na labelu Deutsche Grammophon. Rakouský kritik Wilhelm Sinkovicz o něm napsal: „Ödön Rácz v Bottesinim prokázal, že Donizettiho či Belliniho belcanto lze zahrát i v nejhlubších polohách.“ Ödon Rácz je zakladatelem komorního uskupení Philharmonix. Sólově koncertoval v mnoha zemích Evropy, Brazílii, Číně, Koreji a Japonsku.

 

Cena abonmá je 16.000 Kč včetně DPH. Abonmá zahrnuje všechny čtyři koncerty, konkrétní místo v sále a vstup na všechny části večera.  Abonmá je přenosné Nákupem abonmá se automaticky stáváte členem Klubu Philharmonia.  Doporučený dress code: tmavý oblek / večerní šaty.

Pro rezervace a další informace kontaktujte:

Dana Syrová
ředitelka projektu PKF – Lobkowicz abonmá
T +420 724 245 372
e-mail: syrova@pkf.cz

Koupit PKF – Lobkowicz abonmá 2018

 

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner