25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
vyhledat
orchestrální cyklus A

A6 Imprese a exprese

A

 

Partner koncertu

Česká televize

 

Claude Debussy: Petite Suite
Luciano Berio: Folk Songs 
Ondřej Štochl: Jin – nostalgie a naděje (SVĚTOVÁ PREMIÉRA verze pro vibrafon a orchestr)
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 1 C dur op. 21

Angela Brower, mezzosoprán
Martin Opršál, vibrafon
Ilyich Rivas, dirigent

 

 

Čtvrtý koncert „beethovenovského cyklu“ prolne Beethovenovu tvorbu s impresionismem a hudbou 20. století. Do čela PKF – Prague Philharmonia se tentokráte postaví mladý, temperamentní venezuelský dirigent Ilyich Rivas (*1993), který si svůj dirigentský debut s Atlantským symfonickým orchestrem „odbyl“ v pouhých 16 letech. Od té doby rozšířil své portfolio o řadu vynikajících orchestrů: Londýnské filharmoniky, Královskou filharmonii Stockholm, Frankfurtský rozhlasový orchestr, Orchestre de la Suisse Romande ad. Je držitelem Bruno Walter Conducting Prize a Prix Julius Baer pro mimořádně talentované mladé umělce. 

Petite Suite Clauda Debussyho je ve verzi pro čtyřruční klavír nedílnou součástí řady hudbymilovných domácností.  Pro orchestr ji v roce 1907 instrumentoval Debussyho kolega Henri Büsser. Beriovy Folk Songs (Lidové písně) mistrně pracují s anglickými, arménskými, francouzskými a italskými texty. Díky své různorodosti vytvářejí mimořádně plnokrevný, hudebně fascinující celek plný kontrastů, pro pěvce i orchestr nesmírně technicky náročný. 

Hudba autorů 21. století budí v tradičních sezonách často velký rozruch a očekávání, ať již optimistická či zneklidňující. Je to ale reflexe doby, ve které žijeme, a každý progresivní orchestr nesmí tento fakt opomíjet. Jin talentovaného českého autora Ondřeje Štochla je výletem do světa klidu, meditace, rezonance s duševním a duchovním světem člověka.  „Skladba je otiskem několika konkrétních lidí, kteří jsou v mém životě nezastupitelní. ... Říkám jim 'andělé JIN'. Tedy andělé pochopení, přijetí, rezonance, sdílení..." Večer ozdobí světová premiéra úpravy pro vibrafon a komorní orchestr. Sólového partu se zhostí zakládající člen souboru DAMA DAMA a člen OK Percussion Duo Martin Opršál, který skladbu v roce 2016 premiéroval.

Rodačka z Arizony, Angela Brower, má za sebou debuty v Královské opeře Covent Garden v Londýně, Bavorské státní opeře v Mnichově, Sanfranciské opeře nebo na Salcburském festivalu. V letech 2011-2016 byla sólistkou Bavorské státní opery, kde vytvořila řadu rolí: Charlotte po boku Rolanda Villazóna, Octaviana v Růžovém kavalírovi pod taktovkou Kirilla Petrenka, Nicklausse v Hoffmannových povídkáchSesta v Mozartově opeře La clemenza di Tito nebo Cherubína po boku Diany Damrau ve Figarově svatbě. V roce 2013 a 2015 se podílela na nahrávkách oper Così fan tutte Figarova svatba pro vydavatelství Deutsche Grammophon (dirigent Yannick Nézet-Séguin). 

Délka koncertu 2h, koncert s přestávkou  

Donátorská vstupenka 3000 Kč
Ceny vstupenek: 900/760/580/SL+E390/ST150

 

 

Partneři
za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner