Gounod. Mozart. Strauss

Orchestrální cyklus A
Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Cena

1300 | 900 | 700 | 500 Kč

Účinkují

Program

Richard Strauss
Serenáda Es dur op. 7 TrV 106
Wolfgang Amadeus Mozart
Der Schauspieldirektor (Divadelní ředitel) KV 486, předehra
Johannes Brahms (orchestrace Darko Butorac)
Sonáta pro klarinet a smyčcový orchestr f moll op. 120 č. 1
Charles Gounod
Symfonie č. 2 Es dur

Na předposledním koncertu naší orchestrální řady přivítáme dalšího z fenomenálních sólistů, proslulého klarinetistu Andrease Ottensamera. První klarinetista Berlínské filharmonie předvede svoje umění v úpravě nádherné Brahmsově Sonátě pro klarinet f moll, zásadním díle klarinetové literatury 19. století. 
 
Úvodní číslo večera, Straussova Serenáda Es dur, je skladbou z pera umělce stojícího na počátku své velké kariéry. Richard Strauss složil tuto kompozici pro výlučně dechové komorní obsazení jako teprve sedmnáctiletý. V německy mluvícím prostředí zůstaneme i v další skladbě. Mozartův Divadelní ředitel je komický, až sarkastický singspiel na německé libreto, jehož hlavní zápletkou je boj dvou sopranistek-rivalek o angažmá. Z díla uslyšíme hravou, jiskřivou předehru.
  
Závěr večera bude trochu netradiční – uslyšíme symfonické dílo jednoho z uznávaných francouzských operních skladatelů, Charlese Gounoda. Ve své odlehčené, optimistické Symfonii č. 2 dává Gounod štědrý prostor především dřevěným dechovým nástrojům, jež dodávají symfonii jedinečnou barvu. Německý vliv je pak patrný i v této skladbě: skladatel čerpá ze své fascinace Felixem Mendelssohnem-Bartholdym nebo Robertem Schumannem. 

Andreas Ottensamer & Kammerakademie Potsdam

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC