25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
vyhledat
orchestrální cyklus A

Osudová na konec

A10
Osudová na konec

Richard Wagner: Lohengrin, Předehra
Gustav Mahler: Písně o mrtvých dětech
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“

Lucas Meachembaryton
Emmanuel Villaumedirigent

 

1 300 | 900 | 700 | SL+ E 500 | ST 200 CZK

 

Závěrečný koncert sezóny nabídne skvělého sólistu Sanfranciské opery Lucase Meachema a Pátou symfonií „Osudovou“ završí letošní sedmidílnou poctu Ludwigu van Beethovenovi. Skladatel sváděl v době kompozice Páté nerovný boj s postupující hluchotou, kdy dokonce uvažoval o sebevraždě. Pátá je symbolem Beethovenova vítězství, odhodlání prát se s těžkým životním údělem a touhy komponovat.  

Vraťme se však pěkně na začátek. Program zahájí Předehra k opeře Lohengrin. Wagner zde porušil tradici komponování předeher svých oper jako samostatných symfonických čísel a vytvořil hudbu shrnující hudební motivy a atmosféru konkrétního dějství. Mahlerův cyklus pěti písní na verše Friedricha Rückerta vznikal v letech 1901-1904. Ze 400 básní, které Rückertova sbírka obsahuje, si Mahler vybral „pět z nejkrásnějších“. Často se říká, že skladatel tímto cyklem předvídal tragický osud svých dětí, není to ale pravda. Totální fyzické zhroucení v roce 1901 přivedly Mahlera k ještě hlubším úvahám o podstatě života a Písně o mrtvých dětech jsou pravděpodobněji vyústěním těchto úvah, než předpovědí blízké budoucnosti. „Nesmíš dovolit noci, aby se v tobě usadila. Ona se musí věčným světlem stát,“ zpívá se v úvodní písni.

Americký barytonista Lucas Meachem je čerstvým držitelem Ceny Grammy a ocenění „Emerging Star of the Year“ (Vycházející hvězda roku), které každoročně uděluje Sanfranciská opera. Široké publikum si získal díky televiznímu přenosu Silvestrovského koncertu z drážďanské Semperoper, kde se představil vedle hvězd Christiana Thielemanna a klavíristy Lang Langa. V roce 2008 debutoval v Metropolitní opeře v New Yorku, kam se od té doby pravidelně vrací, mj. i v sezóně 2017/2018. Za sebou má také debuty ve Vídeňské a Bavorské státní opeře, Královské opeře Covent Garden v Londýně nebo v Teatro Real v Madridu. Jeho nádherná barva hlasu, technická vyspělost a mimořádný herecký talent slibují výjimečnou interpretaci Mahlerova písňového cyklu.

Závěrečný koncert bude poselstvím. Poselstvím géniů, kteří nikdy nepřestanou inspirovat. 

 

Délka koncertu 1h55, koncert s přestávkou 

 

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner