25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
vyhledat
krása dneška S

S1 Jakou moc má text – Zdenek Merta

S

 

S hostem pořadu – producentem, klavíristou a hudebním skladatelem Zdenkem Mertou – o tom, jak významnou roli hraje v tvorbě hudebních skladatelů text. Jak se pozná dobrý textař a kde čerpá inspiraci?

 

Účinkují
Zdenek Merta (zpěv, klavír)
Kristýna Daňhelová (zpěv)
Lenka Říhová (klavír)
Quasi trio (Roman Hranička – housle, Judita Škodová – violoncello, Kateřina Ochmanová – klavír)

Autorský večer Zdenka Merty

 

Zdenek Merta: hudba k filmu Hranaři

 

Sólistka večera, finalistka soutěže Hlas ČeskoSlovenska, Kristýna Daňhelová, se vedle blues, jazz a muzikálu věnuje od malička folklóru.

 

ZDENEK MERTA dnes patří k respektovaným skladatelům a producentům hudebního divadla. Vystudoval Konzervatoř v Praze, obor varhany a dirigování. V té době již dlouhodobě spolupracoval s Petrou Černockou. Po absolvování katedry skladby na Akademii múzických umění v Praze se věnoval vlastním hudebním projektům. V pražské Redutě prezentoval dva autorské programy: Trochu jinak (s Petrou Janů) a Premiéra (se Zorou Jandovou). V té době spolupracoval také s Hanou Hegerovou a uváděl publicistický pořad o hudbě v tehdejší Československé televizi. Napsal hudbu k několika desítkám filmů a televizních inscenací (Maigret, Mozart in China, Summer with Ghosts, Probudím se včera, Zločin v Polné, Monstrum, Hranaři ad.). Je autorem mnoha písní, dvou baletů a několika komorních a symfonických skladeb. Ve spolupráci s libretistou Stanislavem Mošou napsal sedm původních muzikálů pro Městské divadlo Brno: Sny svatojánských nocí (sedm let uváděno u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti), Bastard (tři letní sezony uváděno v Národním divadle v Praze), Babylon, Svět plný andělů (tři letní sezony uváděno v Divadle na Vinohradech), Zahrada divů, Peklo a Očistec. Za hudbu k muzikálům Babylon a Svět plný andělů byl nominován na Cenu Alfréda Radoka. Od roku 2010 se v Městském divadle Brno hraje šansonový muzikál Nahá múza, který vytvořil se svou ženou Zorou Jandovou, a hudební komedie Ptákoviny (politická satira Jiřího Žáčka na motivy Aristofanovy hry Ptáci).Osmnáct let se v Laterně magice hrálo představení Casanova (scénář a režie Juraj Jakubisko).  V prosinci 2004 uvedlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni jeho operetu Ferdinand (libreto Karel Šíp) a v březnu 2005 Státní opera operu La Roulette (libreto Stanislav Moša), která byla později uvedena také v Národním divadle Brno. V roce 1997 byl spoluproducentem prvního českého uvedení Mše Leonarda Bernsteina na Pražském hradě. Na scénickém uvedení tohoto díla se znovu podílel v roce 2001 na festivalu Moravský podzim a v roce 2016 v produkci Vojty Dyka. Napsal tři knížky: Pražská svatba a jiné erotické povídky, Křížem krážem a Hudba je zázrak. Příležitostně publikuje v různých periodikách. Zdenek Merta je držitelem ceny OSA pro nejúspěšnějšího českého skladatele v zahraničí za rok 2015.

 

Donátorská vstupenka 1500 Kč
Plná cena 300 Kč / Senior 200 Kč / Student 100 Kč

 

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner