25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
orchestrální cyklus A

Smetana. Husa. Dvořák

A2
Smetana. Husa. Dvořák

Koncert k 100. výročí založení republiky

BEDŘICH SMETANA Libuše, předehra
CARL NIELSEN Bøhmisk-Dansk Folketone CNW 40
KAREL HUSA Hudba pro Prahu 1968
JAN HANUŠ Doppio Concerto pro hoboj a harfu
ANTONÍN DVOŘÁK Slovanské tance op. 46 a 72 (výběr)

Kateřina Englichováharfa
Vilém Veverkahoboj
Marián Lejavadirigent

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E) | 200 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč

předpokládaný konec koncertu ve 21.45

Hana Dostálová Roušarováhousle
Milí přátelé, být součástí PKF—Prague Philharmonia je pro mne splněný sen. Pokládám si proto za čest pozvat vás na koncert k výročí založení Československa. 100 let republiky a 25 let PKF! Skvělé spojení! Prožijte s námi výjimečný večer, na kterém zazní mnoho krásné hudby v netradičně sestaveném programu.

Duše národa 

Emmanuel Villaume: „Dramaturgie druhého orchestrálního koncertu, který věnujeme 100letému výročí založení Československé republiky, reprezentuje neuvěřitelnou hudební bohatost česko-slovenské "kotliny", jejíž hudba vždy dokázala zůstat svébytná, aniž by ztratila schopnost otevřít se světu. Tento večer pod taktovkou slovenského dirigenta Mariána Lejavy, s vynikajícími zástupci české interpretační školy Kateřinou Englichovou a Vilémem Veverkou, bude oslavou talentu českého a slovenského národa.“ 

Hudba pro Prahu 1968

Jedna z nejhranějších skladeb od českého autora po roce 1950 vznikla pod dojmem rozhlasové reportáže rádia BBC, která informovala svět o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Jedinečné dílo, které spojuje harfu, dechové a bicí nástroje, zaznamenalo od svého vzniku více než 8000 provedení po celém světě. Čtěte více v článku Odkaz srpnových událostí roku 1968

Bohemian-Danish Folk Tune Carla Nielsena

Skladba zkomponovaná na nápěv české lidové písně Teče voda teče a staré dánské písně Dronning Dagmar ligger i Ribe syg vznikla v roce 1928 na objednávku Symfonického orchestru Dánského rozhlasu u příležitosti desetiletého výročí vzniku Československa. Výběr písní nebyl náhodný. Česká princezna Dagmar se ve 12. století provdala za dánského krále Valdemara II. a píseň Teče voda teče patřila mezi nejoblíbenější prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka.

Marián Lejava – dirigent

Slovenský dirigent a skladatel Marián Lejava patří k největším současným osobnostem slovenské hudby a výrazným evropským propagátorům hudby soudobé. Je hlavním hostujícím dirigentem Slovenské a Košické filharmonie, Slovenského národního divadla a Státního divadla v Košicích. Spolupracoval s Ensemble Modern (Frankfurt), Ensemble Rezonance (Freiburg), New Japan Philharmonic Orchestra, Orchestra lyrique et symphonique de Nancy ad. Od roku 2014 je hlavním dirigentem Prague Modern Ensemble. Premiéroval více než stovku soudobých děl. Je jedním ze zakladatelů ansámblu Melos Etos a VENI a dvojnásobným držitelem ceny RADIO_HEAD. Absolvoval mistrovské kurzy u dirigentů Zsolta Nagyho, Güntera Herbiga, Petera Eötvose, Ivána Fischera a skladatelů Tristana Muraile, Ericha Urbannera, Klause Hubera nebo Christiana Wolffa. Sám pedagogicky působil na VŠMU v Bratislavě, Akademii v Aveiru (Portugalsko) a na HAMU v Praze.

Kateřina Englichová – harfa

Čerstvá držitelka Classic Prague Award 2018 patří již řadu let mezi nejvýraznější nejen české, ale světové harfenistky. Pravidelně vystupuje v Evropě, Severní Americe, Japonsku, účinkovala v Hongkongu, Austrálii i na Novém Zélandu. Spolupracovala s výraznými osobnostmi české i světové interpretační scény – Mstislavem Rostropovičem, Jiřím Bělohlávkem, Pietari Inkinenem, Jakubem Hrůšou, Haasovým a Bennewitzovým kvartetem, Cindy Phelps, Robertem Davidoviciem ad. Několik let hrála s Filadelfským symfonickým orchestrem. Měla tak možnost pracovat s dirigenty, jakými jsou Simon Rattle, Claudio Abbado, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallish, Michael Tilson-Thomas nebo Seiji Ozawa. Byla hostem festivalů v Tanglewoodu, Tucson Music Festival v USA, Red Sea Festival v Izraeli, Pacific Music Festival v Japonsku, Pražského jara, Dvořákovy Prahy ad. Je držitelkou prvních cen z mnoha mezinárodních soutěží (USA, Itálie, Rakousko), mimo jiné i Pro Musicis Intenational Award, díky níž debutovala v roce 1998 v Carnegie Hall v New Yorku (Weill Recital Hall). Je držitelkou ceny Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a ceny lucemburského hudebního časopisu Supersonic Pizzicato za nahrávku francouzské komorní hudby. Na podzim 2018 bude členkou poroty jedné z největších světových harfových soutěží „Israel Harp Competition“.

Vilém Veverka – hoboj

Vilém Veverka je vítězem jedné z nejprestižnějších světových hobojových soutěží – Sony Music Foundation v Tokiu. Jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období od baroka po současnost. Zásadním impulsem v jeho umělecké kariéře bylo účinkování v Gustav Mahler Jugend Orchester a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii jako stipendisty Karajanovy nadace. Společně se členy Berlínské Filharmonie založil v roce 2011 Ensemble Berlin-Prag, se kterým aktuálně nahrál dvojalbum triových sonát J. D. Zelenky. V roli supervizora se na nastudování celého cyklu podílel i Reinhard Goebel, zakladatel legendárního souboru Musica Antiqua Köln. Výrazná je i jeho činnost na poli soudobé hudby. Nahrál a v českých premiérách provedl řadu náročných skladeb druhé poloviny 20. století (L. Berio, B. Britten, E. Carter, M. Feldaman, W. Rihm, I. Yun, B. A. Zimmermann). V roce 2017 vyšlo u společnosti Supraphon vysoce ceněné album Impressions právě s Kateřinou Englichovou, se kterou tvoří uměleckou dvojici od roku 2005.

 

 

 

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner