25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
orchestrální cyklus A

Rosetti. Czerny. Hübler

A5
Rosetti. Czerny. Hübler

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY Sen noci svatojánské, předehra op. 21
FRANTIŠEK ANTONÍN RÖSSLER-ROSETTI Koncert pro dva lesní rohy a orchestr č. 5 Es dur
CARL HEINRICH HÜBLER Koncertní kus pro čtyři lesní rohy a orchestr
CARL CZERNY Symfonie č. 1 c moll op. 780

Kateřina Javůrková, Benjamin Goldscheider, Mikuláš Koskalesní roh
Radek Baborák lesní roh, dirigent 

900 | 760 | 580 | 390 Kč (SL/E) | 150 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč

předpokládaný konec koncertu ve 21.45
V den koncertu jsou vstupenky k zakoupení kartou on-line (eVstupenka) nebo hodinu před začátkem koncertu v pokladně PKF v Rudolfinu (18.30–19.30, platba hotově nebo kartou).

 

Mikuláš Koskalesní roh
V tomto koncertu se rozhodně nebudeme držet při zdi! Nabídneme vám skladbu hned pro čtyři lesní rohy a orchestr, a to už stojí za pozornost. Navíc tuto skvělou hudbu uslyšíte v podání těch nejpovolanějších — Kateřiny Javůrkové, Radka Baboráka, Benjamina Goldscheidera a… mé maličkosti… :)

Lehkost bytí

Emmanuel Villaume: „Často mluvíme o velkých skladatelích. O Straussovi, Beethovenovi, Mozartovi… Někdy ale vejdete do místnosti a upoutá vás zcela miniaturní obrázek. Tak nějak bych charakterizoval pátý koncert naší série, který do ní přináší lehkost, jednoduchost, svěžest a jemně nám připomíná, že kdesi pod hromadami skladeb géniů existuje neméně velké množství velmi kvalitní, byť na koncertních pódiích méně frekventované, hudby. Koncertem vzdáme poctu lesnímu rohu, a to hned v mnohačetném obsazení, neboť Čechy daly světu jedny z nejlepších hráčů na tento nástroj. Jsem nesmírně rád, že v čele této sestavy stane jeden z nejlepších světových hornistů – Radek Baborák.“  

 

Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti světové klasické hudební scény. Jeho více než dvacet pět let trvající úspěšná kariéra jej zavedla do koncertních sálů doslova celého světa, kde vystupoval po boku řady dirigentských osobností, jako je Daniel Barenboim, Simon Rattle, Naame Järvi či Seiji Ozawa, pod jehož taktovkou nahrál pro label Sony komplet Mozartových hornových koncertů. V současné době navíc Radek Baborák působí jako Ozawův asistent v Mito Chamber Orchestra, s nímž vystoupil například v rámci Martha Argerich Festival. V sezoně 2018—2019 čeká Radka Baboráka celá řada atraktivních projektů, mezi něž patří dirigování Symfonického orchestru Českého rozhlasu na slavnostních koncertech k výročí republiky a znovuotevření Národního muzea nebo debut s Vídeňskou filharmonií, kde se představí pod taktovkou Daniela Barenboima. Radek Baborák v minulosti působil jako sólohornista v PKF — Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii nebo Berlínské filharmonii. Založil a umělecky vede soubor Baborak Ensemble, je členem Afflatus Quintet, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty. Je držitelem řady ocenění včetně „Grammy Classic Award“ (1995).

Kateřina Javůrková

Kateřina Javůrkova je vítězkou řady prestižních mezinárodních interpretačních soutěží. Mezi její největší úspěchy patří 2. cena v soutěži ARD Mnichov a vítězství v mezinárodní interpretační soutěži Pražské jaro (2013). Od ledna 2014 členka hornové sekce České filharmonie dříve působila v PKF — Prague Philharmonia. Jako sólistka vystoupila např. s Českou filharmonií, PKF — Prague Philharmonia, Münchener Kammerorchester, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks či NOSPR Katowice, s nímž premiérovala Koncert pro lesní roh „Zimní cesta“ Krysztofa Pendereckého. Jako komorní hráčka pravidelně spolupracuje s Radkem Baborákem, Panochovým kvartetem nebo souborem Altenberg Trio. Působí v dechovém kvintetu Belfiato Quintet, s nímž získala 3. cenu na 6. mezinárodní soutěži dechových kvintetů „Henri Tomasi“ ve francouzské Marseille. Kateřina Javůrková začala hrát na lesní roh v devíti letech. Vystudovala Pražskou konzervatoř (Bedřich Tylšar) a Akademii múzických umění v Praze (Zdeněk Divoký, Radek Baborák)

Benjamin Goldscheider

Benjamin Goldscheider vstoupil do povědomí širší veřejnosti díky účasti ve finále prestižní soutěže BBC Young Musician v roce 2016. Od té doby zavítal do koncertních sálů Berlínské filharmonie, KKL Luzern nebo Royal Albert Hall, kde jako sólista vystoupil spolu s BBC Symphony, Luzerner Sinfonieorchester a Aurora Orchestra. V rámci své koncertní činnosti pravidelně pořádá recitály po celé Velké Británii, a to s hudbou Tellemana, Mozarta, Webera, Pauera, Pendereckého a dalších. Mezi jeho největší úspěchy na poli komorní hudby patří vystoupení ve slavné Wigmore Hall po boku Juliana Pregardiena a Christopha Schnackertze či koncert v Pierre Boulez Saal v Berlíně, kde jeho hudebními partnery byli Daniel a Michael Barenboimovi. Mezi jeho další hudební kolegy patří Richard Uttley, Callum Smart, Denis Kozhukhin a Giuseppe Guarrera. Jako vyhledávaný orchestrální hráč hostoval ve Staatskapelle Berlin, English Chamber Orchestra nebo West-Eastern Divan Orchestra. Benjamin Goldscheider studoval na Royal College of Music Junior Department (Susan Dent), v současné době je jediným studentem Radka Baboráka na Barenboim-Said Academy v Berlíně.

Mikuláš Koska

Mikuláš Koska v současné době působí jako sólohornista Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Moravia Brass Bandu. Je členem PKF — Prague Philharmonia a České Sinfonietty a hostujícím členem korejského rozhlasového orchestru KBS Symphony Orchestra v Soulu. V letech 2011—2017 byl prvním hornistou Filharmonie Brno. Jako komorní hráč často vystupuje se soubory Baborak Ensemble, Orquestrina Baborak a Heterofon. Koncertuje také jako sólista. Je laureátem řady mezinárodních soutěží, účastnil se soutěží Pražské jaro, ARD Mnichov a Internationaler Instrumentalwettbewerb Markneukirchen. Mikuláš Koska studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, Janáčkově akademii múzických umění v Brně a na pražské Hudební fakultě Akademie múzických umění.

 

 

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner