25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
orchestrální cyklus A

Stravinskij. Gershwin. Williams

A6
Stravinskij. Gershwin. Williams

IGOR STRAVINSKIJ Danses concertantes
ARNOLD SCHOENBERG Verklärte Nacht (Zjasněná noc) op. 4
JOHN WILLIAMS Jane Eyre, suita
GEORGE GERSHWIN Concerto in F

Andrew von Oeyenklavír
David Newmandirigent

900 | 760 | 580 | 390 Kč (SL/E) | 150 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč

předpokládaný konec koncertu ve 21.50
V den koncertu jsou vstupenky k zakoupení kartou on-line (eVstupenka) nebo hodinu před začátkem koncertu v pokladně PKF v Rudolfinu (18.30–19.30, platba hotově nebo kartou).

Jindřich Pavliš — klarinet 
Milí posluchači. Mám tak trošku dilema. Tento koncert s naprosto perfektní dramaturgií bych chtěl osobně velmi slyšet z publika, ale zrovna tak si na něm smlsnu jako hráč na klarinet. Blues v druhé větě Gershwinova koncertu s třemi klarinety jako základním motivem, to bude pastva nejen pro vaše uši, ale i pro naši „vymazlenou“ klarinetovou skupinu. Těším se na Andrew von Oeyena, který má specifický, perlivý způsob interpretace. Stravinskij nás trochu pobaví i podráždí, na Williamsovu „filmovku“ jsem velmi zvědav, koncertní pódium si určitě zaslouží. Vrcholem pro mne bude Zjasněná noc. Nádherná skladba s uhrančivým příběhem, kterou mají naše smyčce dokonale v krvi!

Město andělů

Emmanuel Villaume: „Přiznejme si to. My, hrdí Evropané, pohlížíme často s lehkým despektem na kulturní tradici USA a slovo Hollywood se pro mnohé z nás stalo bez uzardění synonymem nevkusu a dekadence. Pokud patříte k této skupině, pak jsem rád, že vás mohu alespoň zčásti vyvést z omylu a na programu našeho šestého orchestrálního koncertu demonstrovat, jak bohaté a kvalitní bylo kulturní niveau Los Angeles 30. a 40. let minulého století. „Město andělů“ a Hollywood se tehdy staly útočištěm celé plejády vynikajících evropských skladatelů, kteří prchali z Evropy rdoušené nacistickým terorem.  Za všechny jmenujme E. W. Korngolda, Arnolda Schoenberga či Igora Stravinského. Právě Korngold položil společně s Maxem Steinerem a Alfredem Newmanem základy americké filmové hudby. Jsem nadšen, že koncert s touto tématikou bude řídit syn Alfreda Newmana, vynikající dirigent, skladatel a pokračovatel slavného rodu, David Newman."

Zajímá vás téma Los Angeles 30. let 20. století? Nenechte si ujít článek Příští stanice? Los Angeles! plný hudebních ukázek, video reportáží, zajímavostí a kuriozit z losangeleského pobytu Igora Stravinského, Arnolda Schönberga, George Gershwina a Ericha Wolfganga Korngolda! 

 

Andrew von Oeyen

Od svého debutu s Los Angeles Philharmonic pod taktovkou Esy-Pekka Salonena se Andrew von Oeyen vypracoval na jednoho z nejuznávanějších pianistů své generace. Spolu s Philadelphia Orchestra, Seattle Symphony, New Japan Philharmonic, Singapore Symphony, Orchestre Symphonique de Marseille či L'Orchestre de Chambre de Genève představil publiku — jako klavírista i jako dirigent — nebývale široký repertoár sahající od Mozarta až po hudbu Kurta Weilla. Jakožto komorní hráč vystoupil ve slavné Wigmore Hall v Londýně, Lincolnově centru v New Yorku nebo Kennedyho centru ve Washingtonu, stejně jako ve většině velkých sálů Japonska a Jižní Koreje. V roce 2016 podepsal exkluzivní smlouvu s Warner Classics, jeho debutová nahrávka pro tento label s hudbou Saint-Saënse, Ravela a Gershwina si získala uznání odborné kritiky. Andrew von Oeyen hraje na klavír od pěti let a již v deseti letech poprvé vystoupil jako sólista s doprovodem orchestru. Je absolventem Columbia University a Juilliard School, kde mezi jeho učitele patřili Herbert Stessin a Jerome Lowenthal. Kromě toho spolupracoval také s Alfredem Brendelem nebo Leonem Fleisherem. V roce 1999 získal slavnou „Gilmore Young Artist Award“.

David Newman 

David Newman je dnes jedním z nejžádanějších tvůrců filmové hudby. Na svém kontě má více než 100 snímků jako Válka Roseových, Matilda, Serenity nebo animované filmy Doba ledová a Anastázie, za nějž si v roce 1998 vysloužil nominaci na Zlatý globus a Oscara. Vedle toho je Newman vyhledávaným dirigentem, má za sebou spolupráci s Los Angeles Philharmonic, Royal Philharmonic  Orchestra, The Boston Symphony, The Philadelphia Orchestra a řadou dalších. Aktivně se věnuje vzdělávání mladých hudebníků, je členem představenstva American Youth Symphony, orchestru s dlouhou historii, v němž si mladí muzikanti mohou vyzkoušet hru v profesionálním hudebním tělese. Jedním z projektů, který zde Newman úspěšně zrealizoval, byl tříletý „Jerry Goldsmith Project“, v rámci něhož objevoval hudbu skladatele Jerryho Goldsmitha. Je členem dozorčí rady Akademie filmového umění a věd. Pokud mu to jeho nabitý program dovolí, navštěvuje střední a vysoké školy v Los Angeles, kde přednáší o filmové hudbě. Je synem devítinásobného držitele „Oscara“, skladatele Alfreda Newmana.

 

 

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner