25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
orchestrální cyklus A

Mozart. Debussy. Fauré

A8
Mozart. Debussy. Fauré

Závěrečný koncert 25. sezony

CLAUDE DEBUSSY Preludium k Faunovu odpoledni
WOLFGANG AMADEUS MOZART Symfonie č. 29 A dur KV 201/186a
GABRIEL FAURÉ Requiem d moll op. 48

Kateřina Kněžíkovásoprán
Adam Plachetkabasbaryton
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fialasbormistr
Emmanuel Villaumedirigent

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL) | 200 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč

předpokládaný konec koncertu ve 21.30

Jaroslava Tajanovskáhoboj
Vážení posluchači, přijďte, uslyšte… a prožijte společně s námi večer plný krásné hudby. Těšíme se na Vás!

Život

„Francouzskou hudbou jsme sezonu zahájili, francouzskou hudbou sezonu zakončíme. I v závěru spočineme v náručí tóniny d moll, která se tiše prolíná celou sezonou, spojena nenávratně s otázkou víry a přemítáním o životě po životě. Faurého Requiem, které zazní na závěrečném koncertě, je jiné než většina mší za zemřelé. Díky jedinečným harmoniím nás skladatel vtahuje do samotného mystéria stvoření a místo přemítání nad smrtí nás inspiruje k životu. Krásné, optimistické zakončení sezony a mě nezbývá, než se na vás těšit na koncertech PKF! Váš Emmanuel Villaume.“

 

Kateřina Kněžíková

Držitelka „Classic Prague Award“ 2018 Kateřina Kněžíková je jednou z nejvýraznějších postav současné české operní scény. Absolventka Pražské konzervatoře (2007) a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze (2010) je laureátkou řady soutěží, např. Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Hostovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, ve Slovenskom národnom divadle v Bratislavě, v Théâtre de Caen, Opéra royal du chateau de Versailles či v Opera de Dijon. Od roku 2006 je stálou členkou ansámblu opery Národního divadla v Praze. Její repertoár zahrnuje mozartovské a belcantové role jako Susanna (Le nozze di Figaro), Despina (Così fan tutte), Pamina (Die Zauberflöte), Adina (L’elisir d'amore), Juliette (Romeo et Juliette), Marguerite (Faust) a mnoho dalších. Spolupracovala s řadou předních českých i zahraničních hudebních těles jako BBC Symphony Orchestra, Camerata Salzburg, Česká filharmonie. Nahrávala pro Česky rozhlas, televizní stanicí MEZZO či belgickou rozhlasovou stanici RTFB International.

Adam Plachetka

Přední česky barytonista Adam Plachetka začínal svou hvězdnou kariéru v Národním divadle v Praze, kde debutoval v roce 2005. Od září roku 2010 je stálým členem ansámblu Vídeňské státní opery, kde ztvárnil role Schaunarda (La bohème), Dona Giovanniho, Dulcamary (Nápoj lásky), Figara (Figarova svatba), Alidora (Popelka) a řadu dalších. Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře (Don Giovanni, Nápoj lásky, Così fan tutte) a na slavném Salcburském hudebním festivalu (Benvenuto Cellini, Rusalka, Don Giovanni), zpíval v Bavorské státní opeře (La Calisto), londýnské Covent Garden (Don Giovanni, Nápoj lásky) či italském Teatro alla Scala (Così fan tutte). Jako koncertní pěvec se objevil na prestižních světových podiích jako Musikverein ve Vídni, londýnské Wigmore Hall nebo Usher Hall ve skotském Edinburghu. Spolupracoval s Chicagským symfonickým orchestrem, Symfonickými orchestry Francouzského, Bavorského, Rakouského a Českého rozhlasu, a to pod taktovkou předních dirigentských osobností (Daniel Barenboim, Ricardo Mutti, Mariss Jansons).

Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno se již téměř tři desítky let řadí k nejlepším světovým smíšeným sborům, o čemž svědčí i jeho mimořádně bohatá spolupráce s předními světovými orchestry a dirigenty: Zubinem Mehtou, Nikolausem Harnoncourtem, Markem Janowskim, Kurtem Masurem, Sirem Simonem Rattlem, Yannickem Nézet-Séguinem, Michaelem Tilsonem Thomasem a dalšími. Sbor se pyšní neuvěřitelně rozsáhlou diskografii. V roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny „ECHO Klassik“ v kategorii „Soubor roku 2007“ (provedení Brucknerových motet) a „Nahrávka roku 2007“ za Lisztovo oratorium Christus. V roce 2008 byla nahrávka Die Weise von Liebe und Tod des Cornetts Christoph Rilke skladatele Paula von Klenaua nominována na prestižní dánskou cenu „Danish P2 Music Prize“ v kategorii „Symfonická nahrávka roku“. V roce 2009 získal sbor rovněž cenu německých kritiků „Preis der Deutschen Schallplattenkritik“. Ocenění sbírá toto těleso i na jiných kontinentech — japonsky hudebně-kritický časopis Geijutsu Disc Review mu v září 2011 udělil za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění „Tokusen“. Zakladatelem a uměleckým ředitelem Českého filharmonického sboru Brno je profesor Petr Fiala. 

Emmanuel Villaume

Emmanuel Villaume působí od sezony 2015—2016 jako šéfdirigent a hudební ředitel PKF — Prague Philharmonia a šestým rokem zastává pozici hudebního ředitele Opery v Dallasu. Na podzim roku 2017 získal společně se sopranistkou Dianou Damrau prestižní německou cenu „ECHO Klassik“ v kategorii „Operní album roku“ za nahrávku Meyerbeerových árií. V prosinci 2017 nastudoval v Metropolitní opeře v New Yorku očekávanou inscenaci Pucciniho Tosky, která byla přenášena v rámci série MET: Live in HD do více než 2000 kin v 73 zemích světa. V sezoně 2018—2019 se vrací do Metropolitní opery, kde nastuduje Bizetovi Lovce perel, do Deutsche Oper Berlin (Massenet: Don Quichotte) a v Opera Dallas ho čekají hned tři inscenace — Wagnerův Bludný Holanďan, Bizetova Carmen a Pucciniho Manon Lescaut. Emmanuel Villaume pravidelně spolupracuje s nejprestižnějšími operními domy světa: Královskou operou Covent Garden v Londýně, Deutsche Oper Berlin, Mariinským divadlem v Petrohradě, Metropolitní operou v New Yorku, Lyric Opera v Chicagu, Sanfranciskou operou, Gran Teatre del Liceu v Barceloně a dalšími. Nastudoval inscenace ve Washingtonské národní opeře, Teatro Colón v Buenos Aires, Tokyo Bunka Kaikan, Teatro Real v Madridu, Bavorské státní opeře, Teatro La Fenice a dalších. Spolupracoval s předními světovými orchestry: Bavorským rozhlasovým orchestrem, Orchestre de Paris, Královskou filharmonií v Londýně, Chicagským, Sanfranciským a Bostonským symfonickým orchestrem, Losangeleskou filharmonií, NHK Symphony Orchestra v Tokiu a dalšími. Je vyhledávaným partnerem největších operních hvězd současnosti: Anny Netrebko, Diany Damrau, Bryana Hymela či Angely Gheorghiu. V srpnu 2018 vyšla pod jeho taktovkou ve vydavatelství Warner Classics profilová nahrávka PKF — Prague Philharmonia s díly Ravela, Debussyho a Bizeta. 

 

 

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner