A9 Brahms. Reinecke

Orchestrální cyklus A
Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina

Koncerty v Rudolfinu jsou hudební zážitek na světové úrovni. Dvořákova síň hostila mnoho světoznámých orchestrů a sólistů.

náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Cena

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání

Účinkují

Program

Johannes Brahms
Tragická předehra op. 81
Carl Reinecke
Koncert pro harfu a orchestr e moll op. 182
Johannes Brahms
Symfonie č. 4 e moll op. 98

Sezonu věnovanou Johannesu Brahmsovi uzavřeme hned dvěma jeho díly. Jako první zazní Tragická předehra z roku 1880. Ta vznikla v těsném sousedství jiné Brahmsovy koncertní předehry, jež má přívlastek Akademická slavnostní. Tyto dva kontrastní kusy byly premiérovány v jeden večer, slůvko „tragická“ tak mělo především za úkol tyto dvě skladby ještě více rozlišit. Dílo je přitom sice skutečně velmi dramatické, neváže se ale k žádné tragické předloze nebo události.

Úplný závěr sezony pak bude patřit Brahmsově poslední symfonii, Symfonii č. 4 e moll op. 98. Brahmsovi stačila pouze čtyři díla v tomto žánru, aby byl navždy označován za velkého symfonika: a jeho Symfonie č. 4 prozrazuje proč. Je důkazem toho, že byl mistrem formy, schopným vystavět soudržné, organické celky. Ve své poslední symfonii udržuje pozornost posluchače od širokého, vroucího úvodu, až po opulentní souzvuky v závěru.

Dva Brahmsovy opusy proložíme Koncertem pro harfu a orchestr e moll Carla Reineckeho. Tento uznávaný německý skladatel, dirigent a klavírista byl učitelem Maxe Brucha, Edvarda Griega či Leoše Janáčka. Během svého působení na pozici šéfdirigenta lipského Gewandhausu premiéroval například finální verzi Brahmsova Německého rekviem.

Reineckeho Koncert pro harfu a orchestr e moll uslyšíme v podání jednoho z nejrenomovanějších harfistů dneška, Emmanuela Ceyssona.

Koncert je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR.
Koncert je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR.
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague