25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
orchestrální cyklus A

Beethoven. Bruckner

A1
Beethoven. Bruckner

Zahajovací koncert 26. sezony

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur op. 73 „Císařský“
ANTON BRUCKNER
Symfonie č. 3 d moll WAB 103 „Wagner-Symphonie“

Simon Trpčeskiklavír
Emmanuel Villaumedirigent

Patron koncertu: Martin Pavluš — trubka

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL) | 200 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč | Tento koncert lze zakoupit v rámci KOMBI abo

předpokládaný konec koncertu ve 22.00

 

Beethoven & Bruckner: Hrdinsky do nové sezony

Dva vídeňští mistři, dvě majestátní díla, dva prvotřídní protagonisté. Zahájení 26. koncertní sezony PKF — Prague Philharmonia bude již podle tohoto výčtu velkolepou událostí, kterou si rozhodně nenechte ujít. Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur, kterému připadl vznešený přívlastek „Císařský“, a Brucknerova Symfonie č. 3 d moll, dedikována velikánu Richardu Wagnerovi, jsou skladbami, jež se u obou autorů řadí k těm nejuznávanějším a nejpozoruhodnějším. Koncert Ludwiga van Beethovena je popisován jako „poslední velký klasicistní a zároveň první velký romantický klavírní koncert“. Symfonie č. 3 Antona Brucknera se sice při premiéře, kvůli nezdařenému dirigentskému výkonu samotného autora a neochotě hráčů tehdejší Vídeňské filharmonie, pozitivních ohlasů nedočkala (v závěru díla bylo v sále vídeňského Musikvereinu pouhopouhých 17 diváků!, mezi nimi i slovutný Gustav Mahler, který z úcty k této velkolepé skladbě později vytvořil její klavírní verzi). Mezi obdivovatele Symfonie č. 3 se vedle zmíněného Gustava Mahlera řadil i samotný Richard Wagner, jehož hudební citace se prolínají celou skladbou — odtud přízvisko „Wagner-Symphonie“. Obě kompozice jsou díky své monumentalitě a rozhodnému charakteru často opisovány také jako „heroické“, přičemž Beethoven tento rys ještě pojistil svou hrdinskou tóninou Es dur, již použil například v Symfonii č. 3 „Eroica“. Úžasný program, energický šéfdirigent Emmanuel Villaume a skvěle disponovaný makedonský klavírista Simon Trpčeski, to vše slibuje skutečně efektní vstup do nové 26. sezony.

Simon Trpčeski na BBC Proms 

Simon Trpčeski — klavír

Deník The Telegraph o něm napsal: „Trpčeského hra jde daleko za hranice notového zápisu a vášeň, kterou vkládá do své interpretace, je mimořádně přesvědčivá.“ Rodák z Makedonie koncertoval s nejvýznamnějšími orchestry světa, včetně Londýnského a Sanfranciského symfonického orchestru, Royal Concertgebouw Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, Orchester national de France, Newyorské a Losangeleské filharmonie a dalších. Své umění předvedl posluchačům v New Yorku, Londýně, Paříži, Mnichově, Tokiu, na nejvýznamnějších světových festivalech v Aspenu, Verbier, Bergenu nebo na BBC Proms. V roce 2017 byl rezidenčním umělcem Wigmore Hall v Londýně. Spolupracoval se skvělými dirigenty — Gustavo Dudamelem, Vladimirem Jurowskim, Susannou Mälkki, Andrisem Nelsonsem, Antoniem Pappanem, Robinem Ticciatim a velmi úzká spolupráce ho pojí s Vasilym Petrenkem. Prakticky každá z jeho nahrávek získala ocenění: Diapason d´or, Gramophone Award, Editor´s Choice a další. Pravidelně předává své zkušenosti mladým talentům ve své rodné Makedonii. S PKF — Prague Philharmonia zahájí sezonu velkolepým Klavírním koncertem č. 5 Ludwiga van Beethovena s příhodným přízviskem „Císařský“.

Emmanuel Villaume — dirigent

Emmanuel Villaume působí od sezony 2015-2016 jako šéfdirigent a hudební ředitel PKF — Prague Philharmonia a sedmým rokem zastává pozici hudebního ředitele Opery v Dallasu. V sezoně 2019-2020 ho čeká návrat do Metropolitní opery v New Yorku, Královské opery Covent Garden v Londýně (v obou případech G. Puccini: La Bohème), Gala koncert s Plácidem Domingem nebo historicky první koncert klasické hudby v o2 universum Praha, nově vznikajícím největším kongresovém a kulturním centru ve střední Evropě, ve světově obsazené Deváté symfonii Ludwiga van Beethovena. Společně se sopranistkou Dianou Damrau získal v roce 2017 prestižní německou cenu ECHO Klassik v kategorii Operní album roku za nahrávku Meyerbeerových árií. V prosinci 2017 nastudoval v Metropolitní opeře v New Yorku očekávanou inscenaci Pucciniho Tosky, která byla přenášena v rámci série MET: Live in HD do více než 2000 kin v 73 zemích světa. Pravidelně spolupracuje s nejprestižnějšími operními domy světa: Královskou operou Covent Garden v Londýně, Deutsche Oper Berlin, Mariinským divadlem v Petrohradě, Metropolitní operou v New Yorku, Lyric Opera v Chicagu, Sanfranciskou operou, Gran Teatre del Liceu v Barceloně a dalšími. Nastudoval inscenace ve Washingtonské národní opeře, Teatro Colón v Buenos Aires, Tokyo Bunka Kaikan, Teatro Real v Madridu, Bavorské státní opeře či Teatro La Fenice. Spolupracoval s předními světovými orchestry: Bavorským rozhlasovým orchestrem, Orchestre de Paris, Královskou filharmonií v Londýně, Chicagským, Sanfranciským a Bostonským symfonickým orchestrem, Losangeleskou filharmonií, NHK Symphony Orchestra v Tokiu a řadou dalších. Je vyhledávaným partnerem největších operních hvězd současnosti: Anny Netrebko, Diany Damrau, Bryana Hymela nebo Angely Gheorghiu. Emmanuel Villaume se narodil v roce 1964 ve Štrasburku. Vystudoval hudbu na Conservatoire de Strasbourg a posléze pokračoval ve studiích na pařížské Sorbonně, kde získal diplom v oboru literatura, filozofie a hudební věda. Jako autor erudovaných hudebněvědných článků byl ve věku pouhých 21 let jmenován dramaturgem Rýnské národní opery ve Štrasburku. V letech 2001—2010 byl uměleckým ředitelem festivalu Spoleto. Je držitelem čestného doktorátu na Univerzitě v Indianapolis.

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner