27. koncertní sezona
PROLOMIT TICHO
orchestrální cyklus A

Busoni. Ravel. Strauss

A2
Busoni. Ravel. Strauss

JOHANN SEBASTIAN BACH
Ricercare a 6 voci z Hudební obětiny BWV 1079/5 (úprava Anton Webern)
FERRUCCIO BUSONI
Divertimento pro flétnu a malý orchestr B dur op. 52
MAURICE RAVEL
Náhrobek Couperinův (Le tombeau de Couperin)
RICHARD STRAUSS
Měšťák šlechticem (Der Bürger als Edelmann), suita op. 60

Stanislav Gallin — klavír
Kaspar Zehnderflétna, dirigent

Patronka koncertu: Barbora Haasová — flétna

900 | 760 | 580 | 390 Kč (SL/E) | 150 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč | Studenti za 100 Kč od III. kategorie (verifikace ISIC)

předpokládaný konec koncertu ve 21.30

Představuji si své sny a věřím, že přijdou. Čtěte poutavý rozhovor s Kasparem Zehnderem

Busoni. Ravel. Strauss: Cesty v čase

Pokud je něco, co díla a skladatele v tomto programu spojuje, pak je to určitě čas. Všechna díla totiž vznikla v průběhu dvaceti let v první polovině dvacátého století a v každém z nich se jejich autoři vracejí zpět v čase a inspirují se mistry baroka a klasicismu. Richard Strauss ve své orchestrální suitě Měšťák šlechticem navazuje na stejnojmenný balet Jeana-Baptista Lullyho, průkopníka baletní komedie, k jehož obdivovatelům se řadil i Král Slunce Ludvík XIV. Náhrobek Couperinův Maurice Ravela je půvabní poctou francouzskému clavecinistovi Françoisi Couperinovi. Ferruccio Busoni se ve svém Divertimentu vrací k mozartovskému vzoru odlehčené „Tafelmusik“. Na nedostižitelného Bacha si pak troufnul Anton Webern, jeden z představitelů Druhé vídeňské školy, mistr dodekafonie a navazujícího serialismu. K orchestraci si vybral jedno z vrcholných děl Bachova kontrapunktického umění — Hudební obětinu. Tento cyklus skladeb je vlastně geniální hříčkou: Bach v něm vychází z jediného tématu, jež mu zadal pruský král Fridrich II. V samotné precizně propracované kompozici skladatel nic nenechává náhodě, naopak otázku instrumentace nechává nezodpovězenu a ve většině částí jí vůbec nepředepisuje. Řešení pak nabízí právě Webern, jehož originální a nevšedně barevná úprava bude pro posluchače, a také pro PKF — Prague Philharmonia v čele s Kasparem Zehnderem, skutečnou lahůdkou. 

Čtěte také Zbloudilá kulka a jeden (ne)povedený experiment. Skvělá dramaturgie koncertu A2 s Kasparem Zehnderem!

PKF — Prague Philharmonia & Kaspar Zehnder

Kaspar Zehnder — flétna, dirigent

Flétnista a dirigent Kaspar Zehnder se vrací do sezony PKF — Prague Philharmonia poprvé od roku 2008, kdy ho na postu šéfdirigenta PKF vystřídal Jakub Hrůša. Držitel Armel-Preis za inscenaci roku 2017 (nastudování komorní opery Weisse Rose Uda Zimmermanna) pravidelně spolupracuje s předními evropskými orchestry. Je uměleckým ředitelem festivalu Murten Classics, Sinfonie Orchester Biel Solothurn a od roku 2018 šéfdirigentem Filharmonie Hradec Králové. Vystudoval flétnu a dirigování. Své vzdělání si rozšířil v Curychu, Basileji, Sieně, Paříži a na Evropské Mozartově akademii u osobností jako Aurèle Nicolet, Ralf Weikert, Manfred Honeck a Charles Dutoit. Do širšího povědomí vstoupil benefičním koncertem s English Chamber Orchestra pod záštitou Prince Charlese. V sezoně 2019-2020 se mimo jiné představí v Lincoln Center v New Yorku, milánském Teatro alla Scala a čeká ho série koncertů se Sirem Simonem Rattlem a Magdalenou Koženou. Ve druhém koncertu orchestrální sezony PKF se představí nejen jako dirigent, ale i jako flétnista v Divertimentu pro flétnu a malý orchestr Ferruccia Busoniho. 

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner