25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
orchestrální cyklus A

Mozart. Schubert. Berio

A5
Mozart. Schubert. Berio

JAN KLUSÁK
Stesk po Mozartovi
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466
LUCIANO BERIO • FRANZ SCHUBERT
Rendering
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Suita č. 4 G dur op. 61 „Mozartiana“

Marián Lapšanský klavír  Jan Součekhoboj
Emmanuel Villaumedirigent

Patron koncertu: Ivan Hoznedr — bicí nástroje

Partnerem koncertu je Česká televize

900 | 760 | 580 | 390 Kč (SL/E) | 150 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč | Tento koncert lze zakoupit v rámci KOMBI abo

předpokládaný konec koncertu ve 22.00

Mozart. Schubert. Berio: Okouzlení Mozartem

„Nemůžeme ztrácet naději v lidstvo, když víme, že Mozart byl člověk.“ I tento výrok, jehož autorem je Albert Einstein, dokládá, jak význačné místo zaujímá génius Wolfganga Amadea Mozarta nejen v dějinách hudby, ale i v historii obecně. Tomuto skladateli a autorům, jež se ve svých dílech jeho hudbou inspirovali, je zasvěcen program pátého abonentního koncertu. Z Mozartových děl zazní v interpretaci legendy slovenské klavírní scény Mariána Lapšanského Koncert pro klavír a orchestr d moll, jedno z nejzávažnějších děl (a také jedno z mála děl v mollové tónině), které skladatel pro svůj dominantní nástroj vytvořil. Suita č. 4 „Mozartiana“ Petra Iljiče Čajkovského je v některých svých částech přímou orchestrací Mozartových klavírních kusů. Suitou zkomponovanou v roce stého výročí uvedení Dona Giovanniho vzdává Čajkovskij hold skladateli, jenž mu byl celoživotním vzorem: a to i přesto, že devatenácté století si mnohem více všímalo Beethovena než Mozarta. Pomyslný kruh vzpomínek na dokonalost Mozartovy hudby se v programu uzavře v kompozici Stesk po Mozartovi z pera výrazné osobnosti pražské avantgardy Jana Klusáka.

Kontrastem v mozartovském programu bude dílo Rendering Luciana Beria, ve kterém Berio přímo cituje, přetváří či se nechává volně inspirovat ke své vlastní originální tvorbě skicami nedokončené Schubertovy 10. symfonie.

Marián Lapšanský hraje Mozarta

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner