25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
orchestrální cyklus A

Čajkovskij. Stravinskij. Wissmer

A6
Čajkovskij. Stravinskij. Wissmer

IGOR STRAVINSKIJ
Pulcinella, suita z baletu
PIERRE WISSMER
Koncert pro housle a orchestr č. 2
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Symfonie č. 1 g moll op. 13 „Zimní sny“

Eva Zavarohousle
Jiří Rožeňdirigent

Ve spolupráci s Action Musicale Pierre Wissmer

Patronka koncertu: Daniela Roubíčková — lesní roh

Partnerem koncertu je Česká televize

900 | 760 | 580 | 390 Kč (SL/E) | 150 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč | Tento koncert lze zakoupit v rámci KOMBI abo

předpokládaný konec koncertu ve 21.45

Čajkovskij. Stravinskij. Wissmer: Poetika moderny

Stravinského balet Pulcinella z roku 1920 je skladatelovým nejúspěšnějším baletem v rámci neoklasicistního období jeho tvorby. Dílo je založeno na postavě Pulcinelly, uštipačného a lstivého muže s dlouhým nosem, který je tradičním charakterem italské commedia dell´arte. Stravinskij se touto postavičkou neinspiroval poprvé, vyskytuje se i v jeho baletu Petruška.

Byť Pierra Wissmera svedl dohromady s Igorem Stravinským balet Hezká neděle, těžiště jeho tvorby leží spíše v dílech koncertních, zvláště v Koncertu pro klavír č. 1 a Koncertu pro housle č. 2, který zazní v podání jeho nejpovolanější interpretky, mladičké Francouzsky, žačky Julie Fischer, Evy Zavaro. Kompozici moderního, ne však experimentálního charakteru s velmi osobitou poetikou uvede PKF — Prague Philharmonia ve spolupráci s asociací Action Musicale Pierre Wissmer. V závěru koncertu si pak na prahu jara společně ještě jednou připomeneme atmosféru zimy ve strhující Čajkovského  Symfonii č. 1 g moll „Zimní sny“, jež nás provede od první a druhé věty s poetickými názvy Snění zimní cestou a Pochmurný kraj, mlhavý kraj, přes valčík třetí věty až do strhujícího finále, které naplno rozehrává všechny barvy orchestru. Velká očekávání vzbuzuje angažmá teprve osmadvacetiletého českého dirigenta Jiřího Rožně, který bude v sezoně 2019–2020 mimo jiné debutovat s Královskou filharmonií v Londýně. Koncert v režii dvou vycházejících hvězd hudebního nebe!

Eva Zavaro, první věta z Koncertu pro housle a orchestr č. 2 Pierra Wissmera

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner