27. koncertní sezona
PROLOMIT TICHO
orchestrální cyklus A

Mozart. Schubert

A7
Mozart. Schubert

V důsledku vládního nařízení týkajícího se rizika šíření koronaviru COVID–19 jsme bohužel nuceni zrušit koncert A7 plánovaný na neděli 10. května 2020 v prostorách Rudolfina.

 

WOLFGANG AMADEUS MOZART
Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur K 364/320d
FRANZ SCHUBERT
Symfonie č. 8 h moll D 759 „Nedokončená“
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Symfonie č. 41 C dur K 551 „Jupiter“

Sarah McElravyviola
Julian Rachlinhousle, dirigent

 

Patron koncertu: Roman Hranička — housle

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL) | 200 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč | Studenti za 100 Kč od III. kategorie (verifikace ISIC)

předpokládaný konec koncertu ve 21.30

Mozart. Schubert: Talent věčně mladý

Zázračné děti, navždy mladí géniové, skladatelé s neobvykle rozsáhlým tvůrčím odkazem. Wolfgang Amadeus Mozart a Franz Schubert se ve Vídni nikdy nepotkali, na jedno pódium však jejich tvorbu svede v rámci sedmého abonentního koncertu Julian Rachlin. Z více než čtyřiceti Mozartových symfonií je „Jupiter“ s číslem 41 snad tou nejoblíbenější. Paradoxně vznikal v nepříliš příznivé životní situaci, a navíc vlastně bez naděje na provedení. Schubertově „Nedokončené“ se zase pozornosti dostává nejen díky hudební kvalitě, ale také díky do nekonečna diskutovanému dilematu, zda je její neobvyklá dvouvětá forma záměrem, nebo výsledkem z neznámých příčin nečekaně přerušeného tvůrčího procesu. Program doplní Mozartova Koncertantní symfonie Es dur, vzhledem ke své emocionální hloubce a překvapivé zvukovosti často označovaná jako nejlepší dílo skladatelova salcburského období. Sólových partů se v této neobyčejné skladbě ujme dirigent koncertu Julian Rachlin a violistka Sarah McElravy.

Julian Rachlin hraje Johanna Sebastiana Bacha

Sarah McElravy — viola

Kanaďanka Sarah McElravy ovládá jak housle, tak violu. Vedle své sólové kariéry, jež zahrnuje spolupráci například s Bavorským rozhlasovým orchestrem, Moskevskými sólisty pod vedením Yuriho Bashmeta nebo právě velmi bohatou spolupráci s houslistou a dirigentem Julianem Rachlinem, se výrazně profiluje jako komorní hráčka. Spolupracovala s Janine Jansen, Vilde Frang, Itamarem Golanem, Mischou Maiskym nebo Danielem Müllerem-Schottem. Její Linden String Quartet zvítězil ve Fischoff National Chamber Music Competition a získal rezidenci na Yalské univerzitě. Sarah McElravy se představila posluchačům v Palais des Beaux-Arts v Bruselu, Théâtre des Champs Elysées v Paříži, vídeňském Musikvereinu a na prestižních festivalech — Mezinárodním festivalu komorní hudby v Utrechtu, La Folle Journée v Japonsku či Turku Music Festival ve Finsku. V roce 2014 založila Chamber Music Society México, která vedle koncertů organizuje také edukační programy pro mladé talentované mexické hudebníky.

Julian Rachlin — housle, dirigent

Houslistu, violistu a dirigenta Juliana Rachlina lze bez uzardění označit za skutečnou celebritu ve světě klasické hudby. Žák Pinchase Zukermana zvítězil v roce 1988 v soutěži Eurovision a jako nejmladší sólista v historii debutoval ve svých 13 letech s Vídeňskou filharmonií pod taktovkou Riccarda Muttiho. Od té doby si vybudoval skutečně světovou kariéru, která zahrnuje spolupráci s Marissem Jansonsem, Valery Gergievem, Christophem Eschenbachem, Manfredem Honeckem, Myung-Whun Chungem, Riccardem Chaillym, Zubinem Mehtou a řadou dalších světových dirigentů. Mnoho skladatelů mu dedikovalo svá díla, mezi jinými i Krzysztof Penderecki. Jeho nahrávky vycházejí na prestižních světových labelech Sony Classical, WarnerClassics a Deutsche Grammophon. Dnes dělí svůj čas mezi sólistickou a dirigentskou dráhu. Je Hlavním hostujícím dirigentem Royal Northern Sinfonia, Turku Philharmonic Orchestra a Kristiansand Symphony Orchestra. Jako dirigent absolvoval evropské turné s English Chamber Orchestra a dále spolupracoval například s Královskou filharmonií v Liverpoolu, Orchestra della Svizzera Italiana nebo Royal Northern Sinfonia. S PKF — Prague Philharmonia se poprvé představil na Pražském jaru 2018 v rámci své umělecké rezidence. Je ředitelem festivalu Julian Rachlin & Friends v Palma de Mallorca a má svou vlastní koncertní řadu ve vídeňském Musikvereinu. Vedle své bohaté umělecké činnosti se věnuje rovněž charitativním a edukačním programům. V roce 2010 byl zvolen Ambasadorem organizace UNICEF a členem Young Global Leaders při Světovém ekonomickém fóru. Hraje na Stradivárky „ex Liebig“ z roku 1704.

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner