27. koncertní sezona
PROLOMIT TICHO
komorní cyklus K

Haydn. Mozart. Dvořák

K
Haydn. Mozart. Dvořák

JOSEPH HAYDN
Smyčcový kvartet G dur op. 17 č. 5
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Klarinetový kvintet A dur K 581
ANTONÍN DVOŘÁK
Smyčcový kvartet G dur op. 106

BENNEWITZOVO KVARTETO
Jakub Fišer1. housle  Štěpán Ježek2. housle
Jiří Pinkasviola  Štěpán Doležalvioloncello
host: Jan Brabecklarinet

Patronka koncertu: Marta Hajšmanová housle

400 | 300 Kč (senioři 65+) | 100 Kč (studenti a děti do 15 let) | rodinná vstupenka: 100 Kč na osobu | donátorská vstupenka 2 000 Kč

Bennewitzovo kvarteto

Frankfurter Allgemeine Zeitung o něm napsal: „...obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie...Veliké umění.“ Cestu ke světovému věhlasu otevřela Bennewitzovu kvartetu vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích v Ósace (2005) a v Prémio Paolo Borciani v Itálii (2008). Ocenění získalo také na domácí scéně — Cenu Českého spolku pro komorní hudbu 2004 nebo Classic Prague Awards 2019. Koncertovalo v nejprestižnějších sálech světa — Wigmore Hall v Londýně, Musikvereinu ve Vídni, Konzerthaus Berlin, Théâtre des Champs-Elysées v Paříži, The Frick Collection v New Yorku nebo Seoul Art Center. Bylo hostem festivalů v Salcburku a Luzernu, Rheingau Musik Festival, Pražského jara nebo Dvořákovy Prahy. Spolupracuje s umělci jako Vadim Gluzman, Jean Yves Thibaudet, Krzysztof Chorzelski a další. Je velmi nápadité ve svých projektech. V ojedinělém prostoru Vily Tugendhat natočilo pro Českou televizi oba smyčcové kvartety Leoše Janáčka. Na festivalu Maggio Musicale Fiorentino a ve švédské Uppsale provedlo v jediném večeru kompletní šestici Bartókových kvartetů a v lednu 2014 uvedlo v berlínském Konzerthausu ve světové premiéře skladbu Slavomíra Hořínky Songs of Immigrants. Momentálně chystá několik novinek: ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK provede skladbu Johna Adamse Absolute Jest a v Elbphilharmonie Hamburg uvede společně s Peterem Holtslagem ve světové premiéře kompozici pro zobcovou flétnu a smyčcové kvarteto nizozemského skladatele Willema Wandera van Nieuwkerka. Kvarteto pojí dlouhodobá spolupráce s vydavatelstvím Coviello Classics (Janáček, Bartók, Smetana), u společnosti Hänssler Classic vydalo kompletní nahrávku Dvořákových Cypřišů a u SWR Music Smyčcové kvartety op. 51 a 106 Antonína Dvořáka. V tomto roce chystá pro společnost Supraphon nahrávku se skladbami tzv. „Terezínských autorů“ — Viktora Ullmanna, Hanse Krásy, Erwina Schulhoffa a Pavla Haase. Od roku 1998 nese soubor jméno houslisty a ředitele Pražské konzervatoře Antonína Bennewitze (1833-1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patřili vedle Otakara Ševčíka a Františka Ondříčka také Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal, jimž dal podnět k založení slavného Českého kvarteta.

Jan Brabec — klarinet  

Klarinetista Jan Brabec absolvoval Konzervatoř v Teplicích ve třídě Miroslava Malečka a Akademii múzických umění v Praze u Vlastimila Mareše. Během svých studií se zúčastnil řady mezinárodních interpretačních kurzů pod vedením osobností, jako je Michel Arrignon, Michel Lethiec, Maurice Bourgue nebo Michel Raison. Je držitelem 1. ceny v soutěži dechových nástrojů v Chomutově, získal „Zlatý diplom“ v soutěži Music of Eastern Europe nebo „Cenu města Prahy“ v soutěži Pražské jaro (1996). Od roku 1997 je členem orchestru PKF — Prague Philharmonia, v letech 2008—2014 působil jako hráč 1. klarinetu v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu. V roce 2014 se stal členem České filharmonie. Pravidelně spolupracuje s mnoha komorními soubory, jako Dechové kvinteto PKF — Prague Philharmonia, Trio Actaeon, Prague Modern, Baborak Ensemble, Česká sinfonietta a další.  

 

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner