25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
kasárna karlín

Open-air PKF — Prague Philharmonia & Kasárna Karlín

Open-air PKF — Prague Philharmonia & Kasárna Karlín

WOLFGANG AMADEUS MOZART Don Giovanni, předehra k opeře
LUDWIG VAN BEETHOVEN Symfonie č. 7 A dur op. 92 „Patetická“

PKF — Prague Philharmonia
Jiří Rožeňdirigent

vstupenky on-line

V den koncertu jsou vstupenky k zakoupení od 15.00 v Kasárnách Karlín (platba pouze v hotovosti)

510 | 300 Kč (děti do 15 let, studenti do 26 let, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P, TP)

 

PKF — Prague Philharmonia na bývalém armádním cvičišti Kasáren Karlín!

U příležitosti oslav druhého výročí kulturního centra Kasárna Karlín se v unikátním areálu kulturní památky odehraje šest open-air koncertů pro celkem 3600 lidí. Na pódiu se představí 40 členů PKF — Prague Philharmonia pod vedením osmadvacetileté české dirigentské hvězdy Jiřího Rožně. V programu zazní slavné skladby  Mozarta, Beethovena a Martinů. V sobotu 22. června je přidáno odpolední představení od 17 hodin, které je určeno zejména rodinám s dětmi (vstupné 510 Kč | snížené vstupné 300 Kč). 

Nebojte se počasí! V případě špatného počasí a zrušení koncertu bude vstupné vráceno v plné výši. V případě mírného deště budou na místě připraveny pro návštěvníky pláštěnky.

 

 

Slovo k programu

Mozart komponoval předehru k Donu Giovannimu na poslední chvíli, uvězněn dle legendy svými přáteli ve vile Bertramka. Premiéra opery se uskutečnila s velkým úspěchem 29. října 1787 v dnešním Stavovském divadle a jiskřivá ouvertura s přízračnou vstupní pasáží, evokující dramatický závěr opery, se právem stala jedním z nejpopulárnějších kusů, často uváděných také samostatně na koncertních pódiích.

Sedmá symfonie Ludwiga van Beethovena je vitální, energické dílo, jehož si sám skladatel velmi cenil. Přes počátky pozdější hluchoty do ní vtělil mnohé optimistické, rytmicky až extatické pasáže, díky nimž dal později Richard Wagner této symfonii přízvisko „Apoteóza tance“. Wagner o ní řekl: „Pokud kdokoliv začne hrát Sedmou, stoly i lavice, plechovky i hrnečky, babička, slepý i chromý, dokonce i děti v kolébce začnou tancovat!“ Dokonce zašel tak daleko, že tuto symfonii za doprovodu svého tchána Ference Liszta, který ji upravil pro klavír, skutečně celou protancoval. Asi nejznámější částí této symfonie se stala kontrastní, pomalá druhá věta, notoricky známý smuteční pochod mající formu dvojitých variací. Beethoven začal na symfonii pracovat v Čechách během lázeňského pobytu v Teplicích, premiéru ve Vídni v prosinci 1813 pak sám dirigoval.

 

 

Slovo k účinkujícím 

Jiří Rožeň je jedním z nejtalentovanějších mladých českých dirigentů současnosti. Čerstvě zastupován jednou z největších světových hudebních agentur HarrisonParrott v Londýně, která má ve svém katalogu dirigentské hvězdy jako John Adams, Peter Eötvös, Susanna Mälkki nebo Krzysztof Penderecki, debutuje v této sezoně s Deutsches Symphony-Orchester Berlin, BBC Philharmonic, BBC National Orchestra of Wales nebo Ulster Orchestra v Belfastu. Jiří Rožeň je finalistou dvou největších světových dirigentských soutěží – Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition v Londýně. Jako asistent Donalda Runniclese a Thomase Dausgaarda se podílel na projektech v rámci BBC Proms a na Mezinárodním festivalu v Edinburghu. Velký ohlas vzbudil jeho debut na Mezinárodním hudební festivalu Pražské jaro v roce 2016 právě s PKF – Prague Philharmonia. V sezoně 2019–2020 jsou potvrzena jeho angažmá s Královskou filharmonií v Londýně, Královskou filharmonií v Liverpoolu, Orchestre national de Belgique a Orchestre national du Capitole de Toulouse. Absolvoval mistrovské kurzy s Danielem Gattim, Bernardem Haitinkem, Davidem Zinmanem nebo Peterem Eötvösem. Je zapáleným propagátorem české hudby 20. století, zejména Miloslava Kabeláče, Josefa Suka, Leoše Janáčka a Viktora Kalabise. Blízko má také k tvorbě Bohuslava Martinů, společně s Filharmonií Brno a Českým filharmonickým sborem Brno premiéroval novou například kritickou edici Martinů kantáty Svatební košile.

Stanislav Svoboda působí v současnosti jako vedoucí skupiny viol v orchestru PKF — Prague Philharmonia a jako člen Orchestru Státní opery Praha. Vedle toho se profiluje rovněž jako sólista a komorní hráč. Vystudoval Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži a Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze. Ještě během studií se stal vítězem Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec a úspěšně udělal konkurz do Gustav Mahler Jugendorchester, kde společně s mladými hudebníky z celé Evropy účinkoval na významných evropských koncertních pódiích pod taktovkou dirigentských hvězd jako Claudio Abbado, Václav Neumann, James Judd nebo Manfred Honeck. V roce 1992 se stal jedním ze zakládajících členů Nového českého komorního orchestru, ze kterého se později v roce 1994 zformovala pod vedením Jiřího Bělohlávka Pražská komorní filharmonie, dnešní PKF — Prague Philharmonia.

 

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner