25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
jiní pořadatelé v České republice

Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přehlídku Zoltána Tótha podpořenou společností Ligne Roset na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku doprovodí vystoupení PKF — Prague Philharmonia

ARCANGELO CORELLI
Concerto grosso op. 6, č. 4

 

partner akce

Pondělí
2. září 2019, 21.00

 

Slovenský designér, student Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM a vítěz soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2017 Zoltán Tóth spolupracuje na své třetí samostatné přehlídce na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku s PKF — Prague Philharmonia.

Návrhář, který se na molo MBPFW vrací po šestiměsíční stáži u módního domu Ann Demeulemeester v Antverpách, se rozhodl pro vážnou hudbu a filharmonii, aby podpořil lehkost a eleganci modelů a umocnil jistý zážitek „nereálnosti“. Inspirací pro kolekci na jaro a léto 2020 s jednoduchým názvem „kolekce 3“ byla totiž Tóthovi tvorba tří představitelů nové slovenské módní a umělecké fotografie – Michala Pudelky, Evelyn Benčičové a Márie Švarbové. Stylizované vize těchto umělců mají společný základ v postmoderním okouzlení unifikovaným světem socialistické společnosti a každý autor po svém zachycuje paradox izolace a osamění v rámci skupiny a společnosti. Právě ten a především jisté zacyklení nebo uvěznění v pomyslném kruhu je momentem, s nímž Tóth pracoval na střizích nové kolekce. Fotografická kompozice, práce s perspektivou i specifická barevnost inspirovaly Tótha k použití konkrétních materiálů, především jeho oblíbeného hedvábí. „Oděvy tvořím tak, aby fungovaly jako artefakty i ve 2D formě a mohly být vystavené jako obrazy. Oblečení modelů na tělo, a tudíž přenesení do 3D rozměru vdechne jejich plošné formě nový život. Klasická hudba tuto transformaci v mém vnímání dokonale doplní,“ říká mladý návrhář.

Zoltán Tóth

 

V podání PKF ­­— Prague Philharmonia na Tóthově přehlídce zazní hudba jednoho z největších a nejuznávanějších skladatelů italského vrcholného baroka 17. století Arcangela Corelliho. PKF — Prague Philharmonia založená v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka jako hudební těleso mladých umělců sklízí v současné době úspěchy na domácí i mezinárodní scéně klasické hudby. „O propojování různých uměleckých disciplín usilujeme od začátku mého působení na MBPFW. Ať jde o vizuální umělce, fotografy, filmaře, hudebníky a další, je vždy zajímavé pozorovat jejich vidění módy a inspiraci, kterou se umělci vzájemně obohacují. Těší mě, že móda láká i klasické žánry – v minulém roce špičkové tanečníky Baletu Národního divadla a letos PKF — Prague Philharmonia,“ říká Lukáš Loskot, ředitel MBPFW. 

Partnerem přehlídky Zoltána Tótha na MBPFW SS20 je francouzská značka designového nábytku Ligne Roset.

 

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner