25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
orchestrální cyklus A

Beethoven. Martinů

A1
Beethoven. Martinů

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Egmont, předehra ke Goethově tragédii op. 84
BOHUSLAV MARTINŮ
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 H. 316
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Symfonie č. 3 Es dur op. 55 „Eroica“

Olli Mustonenklavír
Marcelo Lehningerdirigent

 

partner sólistů orchestrálního cyklu

Středa
14. října 2020, 19.30
1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E) | 200 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč | Studenti za 100 Kč od III. kategorie (verifikace ISIC)

předpokládaný konec koncertu ve 22.00

Jen málo skladatelů se k tématu propojení hudby a společnosti, jež se stalo základní linii našeho orchestrálního cyklu, hodí tak, jak Ludwig van Beethoven. Skladatel, od jehož narození letos uplyne jubilejních 250 let, se totiž o věci veřejné živě zajímal – a svoje názory několikrát protavil i do svých děl. Například, Symfonii č. 3 Es dur psal nadšen myšlenkami Napoleona Bonaparte. Ovšem, poté, co se tento politik sám prohlásil císařem, smazal rozhořčený Beethoven věnování Bonapartovi a skladbu dnes proto známe pod názvem „Eroica“. Symfonie je tedy politicky inspirovaným dílem par excellence a její tónina Es dur je i díky Eroice označována jako tónina hrdinství. Neméně zajímavá je pak historie předehry Egmont. Beethoven jí psal jako součást hudby ke stejnojmenné Goethově tragédii o nizozemském bojovníkovi za svobodu. Hudba předehry měla přitom takovou sílu, že se během krvavé maďarské revoluci v 50. letech minulého století stala neoficiální hymnou. Dvě Beethovenovi díla proložíme Koncertem pro klavír a orchestr č. 3 Bohuslava Martinů, který zazní v podání skvělého finského klavíristu, dirigenta a skladatele Olliho Mustonena.

 

Marcelo Lehninger — dirigent

Brazilský dirigent Marcelo Lehninger již čtvrtým rokem zastává post hudebního ředitele Grand Rapids Symphony, s níž v roce 2018 vystoupil ve světoznámé Carnegie Hall. Mezi jeho závazky v sezóně 2019/2020 patří debuty s orchestry St. Louis Symphony, San Antonio Symphony a Sarasota Ochestra či spolupráce s proslulým Boston Symphony Orchestra a Rochester Philharmonic. Jako hostující dirigent v minulosti vystoupil s celou řadou orchestrálních těles v USA (Chicago, Boston), Kanadě (Toronto, Calgary), Evropě (Orchestre Philharmonique de Radio France, Lucerne Symphony) a Austrálii (Sydney, Melbourne). V sezóně 2007/2008 působil jako hudební poradce Youth Orchestra of the Americans, s nímž v létě roku 2008 spolu s brazilským pianistou Nelsonem Freire podnikl koncertní turné po Jižní Americe (Argentina, Brazílie, Uruguay). Ve stejném roce mu bylo nadací American Friends of Mendelssohn Foundation uděleno stipendium First Felix Mendelssohn-Bartholdy Scholarship, a to z podnětu německého dirigenta Kurta Masura, s nímž Lehninger jako asistující dirigent spolupracoval i v následujících letech (Orchestre National de France, Gewandhaus Orchestra, New York Philharmonic). Kromě dirigování vystudoval také hru na housle a hru na klavír.  

Olli Mustonen — klavír

Rodák z Helsinek Olli Mustonen se hře na klavír věnuje od svých pěti let, kdy kromě klavíru začal studoval také hru na cembalo a komponovat. Během své dlouholeté hudební kariéry spolupracoval s nejvýznamnějšími orchestrálními tělesy světa (Berlínská filharmonie, New York Philharmonic, Royal Concertgebouw Orchestra) a řadou předních dirigentských osobností (Daniel Barenboim, Vladimir Ashkenazy, Esa-Pekka Salonen). Jeho dlouholetým hudebním partnerem je britský cellista Steven Isserlis.  Jako sólista koncertoval například ve varšavském Institutu Fryderyka Chopina, newyorské Zankel Hall či v sále operního domu v australském Sydney. Mezi vrcholy jeho letošní sezóny patří spolupráce s Petrohradskou filharmonií pod vedením Jurije Těmirkanova, koncertní turné po Jižní Americe a řada sólových recitálů v Itálii, Německu, Finsku, Japonsku a Singapuru. Jako skladatel představil ve světové premiéře v září minulého roku svou kompozici pro tenor, violoncello a klavír Taivaanvalot (Nebeská světla), v únoru roku 2020 uvedl svůj nový smyčcový sextet zkomponovaný na objednávku Beethovenova festivalu v Bonnu. V roce 2019 mu za jeho mimořádnou hudební činnost  byla v německém Hanau udělena Hindemithova cena (Hindemith-Preis der Stadt Hanau). 

 

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner