27. koncertní sezona
PROLOMIT TICHO
orchestrální cyklus A

Grieg. Brahms. Beethoven

A2
Grieg. Brahms. Beethoven

Vážení návštěvníci, je nám velmi líto, ale kvůli platným vládním opatřením proti šíření nemoci Covid-19 jsme museli tento koncert zrušit. Omlouváme se a těšíme se na viděnou při jiné příležitosti.

 

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Fidelio, předehra k opeře op. 72
EDVARD GRIEG
Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 16
JOHANNES BRAHMS
Symfonie č. 2 D dur op. 73

Jan Simonklavír
Emmanuel Villaumedirigent

 

partner sólistů orchestrálního cyklu

900 | 760 | 580 | 390 Kč (SL/E) | 150 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč | Studenti za 100 Kč od III. kategorie (verifikace ISIC)

předpokládaný konec koncertu ve 21.45

Druhý koncert sezony, na němž se poprvé setkáme i s našim šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem, k sobě postaví dva z největších symfoniků: Ludwiga van Beethovena a Johannese Brahmse. U Beethovena se však tentokrát dotkneme jiného žánru, a to opery. Skladatel napsal pouze jedno operní dílo, Fidelia, s libretem o politickém věznění, síle lásky a touze po svobodě. Jakkoliv je však Fidelio operou, Beethovena-symfonika spatřujeme i zde. Ke své jediné opeře totiž napsal hned čtyři orchestrální předehry. Tu, která se nakonec jako ouvertura v divadlech skutečně uvádí, budete slyšet i na tomto koncertě. Pro Johannese Brahmse se Beethovenův symfonický odkaz jevil jako nedostižitelný ideál. Proto tak váhal s napsáním své první symfonie, a když jí po letech dokončil, ukázalo se, že jeho obdiv k Beethovenovi měl vliv i na podobu této skladby. Mnozí tak tuto Brahmsovou symfonii, při vší úctě k její kvalitě, přezdívají „Beethovenova Desátá“. Symfonie č. 2 D dur pak již pro Brahmse takovým bojem nebyla – i její nálada je poklidná, místy až s pastorálním vyzněním. K Brahmsovi a Beethovenovi přidáváme 14. listopadu největšího norského skladatele Edvarda Griega. V jeho nádherném Koncertu pro klavír a orchestr a moll se přestaví přední český klavírista, Jan Simon.

 

Jan Simon — klavír

Jan Simon začínal se hrou na klavír pod vedením svého otce, hudebního skladatele, dirigenta a klavíristy Ladislava Simona, který stál spolu s Jiřím Bělohlávkem, Iljou Šmídem a dalšími u zrodu Prague Philharmonia – PKF. Po studiích na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze (Valentina Kameníková, Ivan Moravec) absolvoval Musikhochschule Lübeck (James Tocc), kde následně do roku 1998 také sám vyučoval. Je laureátem řady mezinárodních klavírních soutěží, kde mezi jeho největší úspěchy patří bronzová medaile ze světové klavírní soutěže Královny Alžběty v Bruselu v roce 1991. Během své kariéry spolupracoval s renomovanými orchestry (BBC Symphony Orchestra London, Israel Philharmonic Orchestra, Česká filharmonie) a dirigenty (Serge Baudo, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek) a vystoupil v řadě slavných koncertních sálů (Suntory Hall, Carnegie Hall). Jako komorní hráč vystupoval společně s Josefem Sukem, Václavem Hudečkem, Artemis Quartetem, Panochovým a Pražákovým kvartetem. V současné době spolupracuje zejména s violoncellistou W. E. Schmidtem. Jeho diskografie čítá 20 alb, z nichž mezi nejoceňovanější patří komplety klavírních koncertů Fryderyka Chopina a Ludwiga van Beethovena natočené ve spolupráci s Jiřím Bělohlávkem a PKF — Prague Philharmonia. Od roku 2018 působí jako programový ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.  

Emmanuel Villaume — dirigent

Emmanuel Villaume působí od sezony 2015-2016 jako šéfdirigent a hudební ředitel PKF — Prague Philharmonia a osmým rokem zastává pozici hudebního ředitele Opery v Dallasu. V sezoně 2020–2021 se Emmanuel Villaume vrací do Metropolitní opery v New Yorku (Romeo a Julie), Lyric Opera v Chicagu (Samson a Dalila) a do Opery v Dallasu (Figarova svatba, Lohengrin a světová premiéra “The Diving Bell and the Butterfly"). Společně se sopranistkou Dianou Damrau získal v roce 2017 prestižní německou cenu ECHO Klassik v kategorii Operní album roku za nahrávku Meyerbeerových árií. V prosinci 2017 nastudoval v Metropolitní opeře v New Yorku očekávanou inscenaci Pucciniho Tosky, která byla přenášena v rámci série MET: Live in HD do více než 2000 kin v 73 zemích světa. Pravidelně spolupracuje s nejprestižnějšími operními domy světa: Královskou operou Covent Garden v Londýně, Deutsche Oper Berlin, Mariinským divadlem v Petrohradě, Metropolitní operou v New Yorku, Lyric Opera v Chicagu, Sanfranciskou operou, Gran Teatre del Liceu v Barceloně a dalšími. Nastudoval inscenace ve Washingtonské národní opeře, Teatro Colón v Buenos Aires, Tokyo Bunka Kaikan, Teatro Real v Madridu, Bavorské státní opeře či Teatro La Fenice. Spolupracoval s předními světovými orchestry: Bavorským rozhlasovým orchestrem, Orchestre de Paris, Královskou filharmonií v Londýně, Chicagským, Sanfranciským a Bostonským symfonickým orchestrem, Losangeleskou filharmonií, NHK Symphony Orchestra v Tokiu a řadou dalších. Je vyhledávaným partnerem největších operních hvězd současnosti: Anny Netrebko, Diany Damrau, Bryana Hymela nebo Angely Gheorghiu. Emmanuel Villaume se narodil v roce 1964 ve Štrasburku. Vystudoval hudbu na Conservatoire de Strasbourg a posléze pokračoval ve studiích na pařížské Sorbonně, kde získal diplom v oboru literatura, filozofie a hudební věda. Jako autor erudovaných hudebněvědných článků byl ve věku pouhých 21 let jmenován dramaturgem Rýnské národní opery ve Štrasburku. V letech 2001—2010 byl uměleckým ředitelem festivalu Spoleto. Je držitelem čestného doktorátu na Univerzitě v Indianapolis.

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner