27. koncertní sezona
PROLOMIT TICHO
orchestrální cyklus A

Ginastera. Schulhoff. Dvořák

A8
Ginastera. Schulhoff. Dvořák

ERWIN SCHULHOFF
Suita pro komorní orchestr op. 37
ALBERTO GINASTERA
Koncert pro harfu a orchestr op. 25
ANTONÍN DVOŘÁK
Symfonie č. 7 d moll op. 70

Emmanuel Ceyssonharfa
Emmanuel Villaumedirigent

 

partner sólistů orchestrálního cyklu

Sobota
12. června 2021, 19.30
1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E) | 200 Kč (ST) | donátorská vstupenka 3 000 Kč | Studenti za 100 Kč od III. kategorie (verifikace ISIC)

předpokládaný konec koncertu ve 21.45

Závěrečný koncert bude přehlídkou umění dvou Emmanuelů: našeho šéfdirigenta, a mladého harfisty Emmanuela Ceyssona, jež si již získal pověst jednoho z nejvýraznějších hráčů na tento nástroj. V programu ho uslyšíme v koncertu od Alberta Ginastery. Skrze dílo tohoto významného argentinského autora nahlídneme do toho, jak politika ovlivňovala umění mimo evropský kontinent. Ginasterovu kariéru totiž v mnohém omezoval autoritářský Perónův režim, pod nímž se Argentina v polovině 20. století ocitla. Fatální dopady pak měla politická situace na život dalšího z autorů na programu, českého skladatele Ervína Schulhoffa, který zahynul v koncentračním táboře. Za zcela poslední skladbu sezony jsme zvolili Dvořákovou Symfonii č. 7. Dílo, které je často označováno za nejlepší skladatelovou symfonii, se z charakteru jeho tvorby přitom trochu vymyká. Je spíše pochmurné, chybí „slovanské“ inspirace, více se přibližuje vzoru symfonických mistrů Brahmse nebo Beethovena. Geniálně vystavěné dílo, které pravděpodobně odráží Dvořákovo tehdejší znepokojení a dilemata, bude důstojnou a sugestivní tečkou za letošním orchestrálním cyklem.

 

Emmanuel Ceysson — harfa

Emmanuel Ceysson je jedním z nejslavnějších světových harfenistů. V roce 2020 zaujme místo vedoucího harfenisty Los Angeles Philharmonic, což je pozice, jíž v minulosti zastával v orchestru Metropolitní opery v New Yorku a v Pařížské opeře. Od roku 2005 pravidelně koncertuje na předních světových pódiích (Wigmore Hall, Salle Gaveau, Carnegie Hall, Vienna Konzerthaus, sál Berlínské filharmonie), a to jak v rámci sólových recitálů, tak s repertoárem koncertní i komorní hudby. Je vítězem řady prestižních mezinárodních soutěží včetně USA International Harp Competition (2004), New York Young Concert Artists Audition (2016) či slavné Mezinárodní hudební soutěže Musikwettbewerb německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově (2009). V letech 2005-2009 zastával post Visiting Professor na Royal Academy of Music v Londýně a vyučoval na Mezinárodní letní akademii v Nice. V nejbližší době jej čeká provedení Glièrova Koncertu pro harfu s Grazer Philharmonisches Orchester ve Stefaniensaal v rakouském Grazu, recitál s mezzosopranistkou Joyce DiDonato v newyorské Carnegie Hall, série koncertních vystoupení v čínském Hong Kongu nebo vystoupení na Festival Lanaudiere v Kanadě. 

Emmanuel Villaume — dirigent

Emmanuel Villaume působí od sezony 2015-2016 jako šéfdirigent a hudební ředitel PKF — Prague Philharmonia a osmým rokem zastává pozici hudebního ředitele Opery v Dallasu. V sezoně 2020–2021 se Emmanuel Villaume vrací do Metropolitní opery v New Yorku (Romeo a Julie), Lyric Opera v Chicagu (Samson a Dalila) a do Opery v Dallasu (Figarova svatba, Lohengrin a světová premiéra “The Diving Bell and the Butterfly"). Společně se sopranistkou Dianou Damrau získal v roce 2017 prestižní německou cenu ECHO Klassik v kategorii Operní album roku za nahrávku Meyerbeerových árií. V prosinci 2017 nastudoval v Metropolitní opeře v New Yorku očekávanou inscenaci Pucciniho Tosky, která byla přenášena v rámci série MET: Live in HD do více než 2000 kin v 73 zemích světa. Pravidelně spolupracuje s nejprestižnějšími operními domy světa: Královskou operou Covent Garden v Londýně, Deutsche Oper Berlin, Mariinským divadlem v Petrohradě, Metropolitní operou v New Yorku, Lyric Opera v Chicagu, Sanfranciskou operou, Gran Teatre del Liceu v Barceloně a dalšími. Nastudoval inscenace ve Washingtonské národní opeře, Teatro Colón v Buenos Aires, Tokyo Bunka Kaikan, Teatro Real v Madridu, Bavorské státní opeře či Teatro La Fenice. Spolupracoval s předními světovými orchestry: Bavorským rozhlasovým orchestrem, Orchestre de Paris, Královskou filharmonií v Londýně, Chicagským, Sanfranciským a Bostonským symfonickým orchestrem, Losangeleskou filharmonií, NHK Symphony Orchestra v Tokiu a řadou dalších. Je vyhledávaným partnerem největších operních hvězd současnosti: Anny Netrebko, Diany Damrau, Bryana Hymela nebo Angely Gheorghiu. Emmanuel Villaume se narodil v roce 1964 ve Štrasburku. Vystudoval hudbu na Conservatoire de Strasbourg a posléze pokračoval ve studiích na pařížské Sorbonně, kde získal diplom v oboru literatura, filozofie a hudební věda. Jako autor erudovaných hudebněvědných článků byl ve věku pouhých 21 let jmenován dramaturgem Rýnské národní opery ve Štrasburku. V letech 2001—2010 byl uměleckým ředitelem festivalu Spoleto. Je držitelem čestného doktorátu na Univerzitě v Indianapolis.

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner