25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU

Odkaz srpnových událostí roku 1968

Reference ke koncertům A2 a S3

PKF – Prague Philharmonia nezapomíná na významný rok, ve kterém si připomínáme 100 let od vzniku Československé republiky. Tomuto výročí věnuje nejen slavnostní koncert 7. října v Rudolfinu v česko-slovenském obsazení, ale také pětidílný cyklus Krása dneška (S).

Hledáme-li v programu 2018-2019 stopu událostí ze srpna 1968, pak ji nacházíme ve dvou skvostných dílech. V Hudbě pro Prahu 1968 Karla Husy a v elektroakustické kompozici Avete morituri Miloslava Ištvana z roku 1970.

Husova Hudba pro Prahu 1968 je zajímavá již svým obsazením výhradně pro dechové a bicí nástroje. Impulsem pro její vznik byla rozhlasová reportáž stanice BBC, která komentovala události z 21. srpna. Skladba od své premiéry zazněla již v téměř osmi tisících provedeních. Její autor, mimo jiné držitel Pulitzerovy ceny za svůj 3. smyčcový kvartet (rovněž z roku 1968), který studoval u Arhura Honeggera a Nadii Boulanger a znal se osobně s velikány jako Leonard Bernstein či Igor Stravinskij, se stal světově proslulým a je dodnes jedním z nejčastěji uváděných českých skladatelů 20. století. Hudba pro Prahu 1968 spojuje minulost a současnost: starý husitský válečný chorál z patnáctého století; zvony stověžaté Prahy; volání ptáka jako symbol svobody. Provedení v Československu se tato impozantní skladba dočkala až v roce 1990. (detail koncertu 7. 10. 2018)

Avete morituri Miloslava Ištvana pro magnetofonový pás z roku 1970 spadá do vrcholné éry Brněnského elektroakustického studia, kdy ho vedl Jiří Hanousek. Ten byl v roce 1971 propuštěn, opustil zemi a činnost studia byla ukončena. Avete morituri, neboli Buďte pozdraveni vy, kteří jdete na smrt je parafrází známého výroku římských gladiátorů Ave Caesar, morituri te salutant. Název je adresován okupačním jednotkám z roku 1968. Ištvan ve skladbě uplatnil kompoziční techniku tak zvané „montáže“. Ve spojení s díly dalších dvou ikon elektroakustické hudby – Miloslava Kabeláče a Luigiho Nona – si budete moci tuto unikátní skladbu vychutnat v rámci cyklu Krása dneška 13. 11. 2018 v Experimentálním prostoru NoD.

 

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner