25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU

PKF — Prague Philharmonia uzavírá kauzu svého podzimního turné v Čínské lidové republice

Dne 17. července bylo PKF — Prague Philharmonia ze strany její zastupující agentury v ČLR oficiálně sděleno rozhodnutí o přesunutí plánovaného podzimního turné PKF v ČLR, a to na dobu neurčitou, bez udání konkrétního termínu. Tato zpráva a následné prohlášení mluvčího Ministerstva zahraničí ČLR Keng Šuanga zároveň potvrdily, že jde o reakci na vyjádření a postoje primátora hl. města Prahy, Zdeňka Hřiba, týkající se čínské suverenity a otázek ohledně Tchaj-wanu a Tibetu. PKF — Prague Philharmonia již ve svém prvním prohlášení z konce dubna deklarovala odmítavý postoj k jakémukoliv politickému vymezování se proti prohlášení vedení Prahy směrem k Čínské lidové republice. „Pokud by nám byly kladeny jakékoliv podmínky – protože to bylo ze strany pořadatele naznačováno, že bychom se měli vymezit proti prohlášení vedení Prahy směrem k Čínské lidové republice ve vztahu k Tchaj--wanu –, tak to odmítáme,“ uvedl tehdy předseda Správní rady PKF — Prague Philharmonia Martin Klimpl.

„I přes velkou snahu MZV ČR se v mezidobí nepodařilo přesvědčit čínskou stranu ke změně postoje. Výrokům o odložení turné na dobu neurčitou nelze rozumět jinak, než že se jedná o faktické zrušení turné. PKF — Prague Philharmonia tomuto přizpůsobí své další kroky a po právní analýze přistoupí k ukončení smluvního vztahu s pořadatelskou agenturou,“ komentuje další kroky Radim Otépka, ředitel PKF — Prague Philharmonia. „Neuskutečnění koncertního turné mrzí jak vedení orchestru, tak hráče samotné, stojíme si však za svými veřejnými postoji a stanovisky a nadále vnímáme pozici a poslání PKF jako reprezentanta české kultury, který ve světě propaguje a prezentuje především a bezvýhradně českou hudbu a špičkové české interpretační umění,“ dodává.

Zrušení koncertního turné s sebou nese i negativní ekonomické dopady na rozpočet orchestru. PKF — Prague Philharmonia je orchestrem bez stálého zřizovatele, není příspěvkovou organizací, ale obecně prospěšnou společností, která není přímo napojena na žádný z veřejných rozpočtů. „V současné době probíhají intenzivní jednání se zástupci Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. města Prahy o nalezení alternativních zdrojů, které by nahradily výpadek v plánovaných příjmech PKF — Prague Philharmonia pro letošní rok z důvodu zrušení zamýšlených koncertů v ČLR. Velice si vstřícnosti a ochoty obou institucí o situaci jednat a vyřešit ji vážíme,“ říká Martin Klimpl. „Rovněž nás příjemně překvapila vlna solidarity a projevy podpory z mnoha stran, jejichž cílem je umožnit orchestru uskutečnit co nejvíce vystoupení a otevřít další hudební trhy,“ uzavírá Martin Klimpl.

Na začátek září plánuje PKF několik koncertů, jež by měly připomenout krásu a mravní čistotu hudby a umění, které zůstanou vždy nadřazeny politickým cílům. Jedním z nich je i zahajovací koncert 26. sezony dne 11. 9. ve Smetanově síni Obecního domu, na který orchestr zve všechny posluchače,  jenž chtějí svou přítomností projevit solidaritu s postoji PKF.

Jen v sezoně 2018–2019 odehrál orchestr PKF — Prague Philharmonia 105 koncertů. 36krát reprezentoval Českou republiku v zahraničí. Koncertoval se světovými uměleckými osobnostmi jako Jonas Kaufmann, Ailyn Pérez, Gábor Boldoczki, Daniel Müller-Schott nebo Joseph Caleja. Jen její čtyři koncerty s Jonasem Kaufmannem navštívilo přes 11 tisíc diváků. Do pražské koncertní sezony přispěla PKF 35 koncerty ve svých vlastních koncertních řadách a 27 edukačními programy, jimiž prošlo na 4.900 dětí předškolního a školního věku. Vydala či dokončila nahrávky pro dva světové nahrávací giganty Warner Classics a Deutsche Grammophon a jako druhé české symfonické těleso v historii se představila v rámci Mezinárodního hudebního festivalu ve francouzském Besanconu.

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner