25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU

Hudba je terapií. Když ji zvolíte správně, dokáže zázraky!

Anna Šimková — viola · PATRONKA KONCERTU | foto: Milan Mošna

Známý – neznámý Luboš Fišer

Na zahajovacím koncertu Komorního cyklu 14. října zazní Trio pro housle, klavír a violoncello jednoho z největších českých skladatelů druhé poloviny 20. století Luboše Fišera, od jehož úmrtí uplynulo 22. června dvacet let. Jistě všichni z nás znají skvělou hudbu dokreslující příběh Adély, která ještě nevečeřela, Sestřiček, Lásky mezi kapkami deště, či dramat Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, Petrolejové lampy, Zlatí úhoři nebo Smrt krásných srnců. Jméno skladatele Luboše Fišera je spojeno s více než třemi stovkami filmů a televizních pořadů. Vedle filmové hudby po sobě ovšem zanechal i mistrovská díla klasické hudební literatury. Za několik z nich si odnesl i mezinárodní ocenění, například Cenu UNESCO 1965 za Patnáct listů nebo televizní operu Věčný Faust. Je také snad jediným českým skladatelem své generace, u něhož si objednal skladbu slavný Salcburský festival. Jednu z jeho nejslavnějších skladeb Crux má ve svém repertoáru i houslista Gidon Kremer. Jeho život se završil v 63 letech. A ruku na srdce. Kolik z nás si v dětství zpívalo slavný to song My jsme žáci třetí B? A kolik z nás ví, kdo je jeho autorem…?

„Luboš Fišer věřil, že hudba je sdělení. A jeho Trio pro housle, violoncello a klavír, které zazní vedle děl Beethovena a Dvořáka na prvním koncertě komorní řady PKF, v sobě skutečně nese mimořádně silné hudební poselství. Přijďte si poslechnout jedinečnou hudbu ve vynikající interpretaci Dvořákova tria.“

 

Zahajovací koncert komorní řady PKF – Prague Philharmonia přivítá v Profesním domě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy opravdové mistry svého oboru. Budeme mít tu čest si poslechnout triový repertoár v podání jednoho z nejlepších komorních souborů současné domácí hudební scény. Dvořákovo trio tvoří vynikající pianista Ivo Kahánek, koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer a violoncellista se sametovým zvukem Tomáš Jamník. Když se dívám na program, čeká nás nádherné spojení interpretace a skladatelského umění v nejvyšší kvalitě!

Trio pro housle, violoncello a klavír Luboše Fišera vzniklo v roce 1978. Jedná se o skladbu velmi koncentrovanou jak po formální tak i výrazové stránce. O díle neexistují téměř žádné informace, a tak se posluchač z jeho celkově napjaté až ponuré atmosféry mohou jen domnívat, co jím chtěl autor vlastně sdělit. Nicméně jedenáct minut velmi originální hudby svou koncentrovanou expresivitou zcela jistě všechny v sále pohltí!

Dále uslyšíme díla dvou skladatelských velikánů – Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka.  Ačkoliv Beethovenovo Klavírní trio č. 3 c moll nese opusové číslo 1, nejde o dílo nevyzrálého mladíčka, ale o skladbu se silným výrazovým nábojem v kombinaci s typicky klasicistní průzračností Beethovenovy hudby. Poslední skladba večera, Dvořákovo Trio č. 2 g moll op. 26, nebývá tak často uváděna jako jeho pozdější klavírní tria, zejména č. 3 f moll či Trio op. 90 „Dumky“, což je podle mne velká škoda. Nepromarněte tedy příležitost ponořit se do její silně melancholické nálady, navíc v podání souboru nesoucí jméno Antonína Dvořáka.

Anna Šimková — viola · PATRONKA KONCERTU

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Klavírní trio č. 3 c moll op. 1
LUBOŠ FIŠER
Trio pro housle, violoncello a klavír
ANTONÍN DVOŘÁK
Klavírní trio č. 2 g moll op. 26

DVOŘÁKOVO TRIO
Jan Fišer — housle
Tomáš Jamník — violoncello
Ivo Kahánek — klavír

DETAIL KONCERTU a VSTUPENKY ON-LINE

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner