27. koncertní sezona
PROLOMIT TICHO

Hudba je pro mne nejpřirozenějším způsobem, jak vyjádřit své city.

Barbora Trnčíková — hoboj · PATRONKA KONCERTU | foto: Milan Mošna

Jak se dnes dívají mladí lidé na sametovou revoluci? Co pro ně znamená svoboda a co by pro ni byli ochotni obětovat? Ptali jsme se studentů vysokých škol.

Jak bych žil nebýt sametové revoluce?

Co pro mne znamená svoboda?

Co jsem ochoten pro ni obětovat?

Epilog

Chceš to i s hudbou? Přijď 5. listopadu do NoDu!

„Spojení klasické flétny s počítačem, elektrickou kytarou či amplifikovaným violoncellem se jen tak neslyší. Jsem sama zvědavá, jak to těmto nástrojům bude dohromady ladit. A co vy?“

 

Program zahajovacího koncertu cyklu experimentální hudby Krása dneška nám představí autory hned ze všech čtyř zemí Visegradské čtyřky. Ačkoliv jsem neměla možnost si osobně zahrát skladby z děl této nově nastupující generace skladatelů, k soudobé hudbě se vždy ráda vracím. Představuje pro mě určité zpestření hudebního života a vybočení z klasické tonality a harmonie. Myslím si, že díky jinému pohledu, novým myšlenkám a mnohdy zvláštní kombinací nástrojů může nás hráče, ale i Vás posluchače, v lecčems obohatit.

Pro nás hudebníky představuje soudobá hudba určitou výzvu, ať už z hlediska technické a rytmické náročnosti, či atypickými nároky na hru na nástroj. Mnohdy neklade nároky na provedení skladby téměř žádné, ale o to více v tento okamžik vstupuje do popředí vyzrálost a zkušenost hudebníka, aby dokázal skladbu uchopit tak, že bude pro posluchače srozumitelná a zajímavá.

Když jsem se dívala na program tohoto koncertu, zaujalo mě hned několik věcí. Tou první bylo určitě velmi netradiční spojení nástrojů, které člověk nemá příležitost jen tak slyšet. Už samotné spojení flétny a počítače přinese určitě hodně nevšední zážitek. O to více mě těší, že autorkou této inovativní skladby je žena. Vy posluchači budete nicméně tentokráte více než kdy jindy součástí hudební performance, speciálně v dílech od Marka Hlaváče. Jeho tvorba je velmi kontaktní k publiku, což Vám jistě přinese mnoho zábavy a zajímavých zážitků.

Barbora Trnčíková — hoboj · PATRONKA KONCERTU

MAREK HLAVÁČ
Poslechová rozcvička (Instruktor navádí posluchače k modulování zvukových vln přicházejících do jeho ucha. Samotné ucho se tak stává hudebním nástrojem, stále připraveným k použití)
Relaxační kus na motiv české hymny (Mozek posluchače se synchronizuje s frekvencí 4-7Hz, frekvencí mozkových vln, která je spojována se stavem hypnózy)
BALÁZS HORVÁTH
Passaconne pro sólovou flétnu
Pontok, vonalak (k Sacherovi přes Bouleze)
JAGODA SZMYTKA
f* for music pro elektrickou kytaru a amplifikované violoncello
ADRIÁN DEMOČ
A Luca Marenzio pro flétnu, elektrickou kytaru a violoncello

Balázs Adorján — violoncello  Barbora Haasová — flétna
Karolína Šustová — el. kytara
Speciální host, muzikolog Jozef Cseres, a dramaturg cyklu Viktor Pantůček povedou zajímavou diskusi na téma „Počátky experimentální scény po roce 1989“.

DETAIL KONCERTU a VSTUPENKY ON-LINE

Studenti za 100 Kč

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner