25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU

Hudba pro mne znamená souznění.

Jan Brabec — klarinet · PATRON KONCERTU | foto: Milan Mošna

Prosincový koncert se svou dramaturgií obrací k období klasicismu. A protože ke klasické hudbě patří neodmyslitelně společenské chování, rozhodli jsme se tentokráte v příspěvku inspirovat etiketou 18. století...

Satirici milují upozorňovat na rozdíly v chování a stylu Angličanů a Francouzů. Tento kreslený vtip publikovaný v roce 1825 odkazuje na anglický zvyk nechávat čajovou lžičku buďto přes nebo v šálku, chcete-li dát najevo, že už váš šálek nechcete doplnit. Nešťastný Francouz neznalý této etikety tak konzumuje už svůj třináctý šálek… Zdroj: www.bostonteapartyship.com

Evropa 18. století byla plná rafinovaných pravidel. Jak položit čajovou lžičku, jak správně stolovat či jak vést zdvořilou konverzaci? Z nepřeberného množství pouček předkládáme několik rad, které by snad mohly býti inspirací i pro 21. století. Co praví etiketa 18. a 19. století o způsobu dvoření se ženě vašeho srdce, pánové? Dozvíte se z následujících řádek…

  1. K ženě se vždy chovejte s největším respektem. To znamená, že muž se k ženě nechová jako k sobě rovné, ale jako sobě nadřazené. Muž pomáhá ženě s jejími zavazadly, přenechává jí své místo v přeplněném kočáře, otevírá jí dveře a tak dále. Toto aplikuje na jakoukoliv ženu, ať je mladá či stará.
  2. Oplývejte ryzí mužskou odvahou. Gentleman by neměl být ani příliš plachý, ani příliš troufalý.
  3. Nebuďte přes míru upjatý ve svém vystupování. Jinými slovy gentlemanovi se radí, aby se přespříliš nesvazoval pravidly společenské etikety.
  4. Buďte za každé situace stoprocentním gentlemanem. Vyhýbejte se hrubostem, buďte zdvořilý a chovejte se k druhým s respektem.
  5. Nezapomínejte na čistotu a eleganci! Gentleman by se měl vyhýbat ledabylosti nebo nepořádku. Všem radíme mít své prádlo čisté a elegantní, límečky zapnuté a se všemi knoflíky a vázanky na svém místě.
  6. Buďte pečlivě mužný. Buďte gentlemanem, jenž se vyhýbá všem zlozvykům a namísto toho hledá cestu, jak v sobě pěstovat pozitivní charakterové vlastnosti.
  7. Buďte opatrný ve svých citech. Gentleman nikdy na ženu netlačí a nikdy se nesnaží vstoupit do manželství za každou cenu.
  8. Buďte zdvořilý, ale ve své zdvořilosti nezacházejte příliš daleko. Jeden expert na etiketu řekl: „Zdvořilost je jedna věc, námluvy druhá. Nepokoušejte se zamilovávat do každé ženy, kterou potkáte.“

A ještě jedna malá rada pro ženy. Etiketa 18. století radí: Buďte dochvilné a dělejte drahoty!

„Vážení a milí posluchači, na tomto koncertě Vám představíme náš „výstavní kus“ v podobě poslechu Prokofjevovy „Klasické“ symfonie, která patří mezi náš oblíbený a stálý repertoár. Dále se můžete těšit na Beethovenův Trojkoncert v podání skvělého sesterského dua Baiby a Laumy Skride a Harriet Krijgh. Srdečně Vás všechny za PKF – Prague Philharmonia zvu!“

Čtvrtý koncert orchestrální řady PKF – Prague Philharmonia vnímám tak trochu jako odkaz našemu zakladateli a dirigentovi světového formátu – Jiřímu Bělohlávkovi. Večer totiž otevřeme Prokofjevovou První symfonií zvanou „Klasická“, kterou máme z dob jeho vedení perfektně nastudovanou. Jedná se o dílo, které měl Jiří Bělohlávek velice rád. Díky tomu jsme si je zahráli na mnoha pódiích. Vždy, když ji hraji, tak si proto na něj automaticky vzpomenu. Jsem zvědav, co nového do její interpretace vnese spolupráce se Simonem Krečičem. Ačkoliv nejde o lehké dílo, těším se za sebe na klarinetový part, který zde má několik krásných melodií.

Hned na to naváže Haydnova „Londýnská“ symfonie. Dramaturgie je v tomto směru dle mého názoru skvěle zvolená. Sergej Prokofjev se totiž netajil tím, že právě svoji První symfonii zkomponoval po vzoru Josepha Haydna. Vy posluchači tak budete moci v přímé návaznosti porovnat, jak se na skladatelské tvorbě podepíše 200 let časového rozdílu.

Ve druhé půli budeme doprovázet vynikající sólisty Baibu a Laumu Skride a Harriet Krijgh v Beethovenově Trojkoncertu. S Baibou jsme už měli čest hrát Brahmsův houslový koncert, na který doteď vzpomínám. Nejen, že její hra patří ke světové špičce, ale jde především o velice sympatickou dámu, se kterou je radost společně tvořit. Beethovenův Trojkoncert navíc patří k mým oblíbeným skladbám, je to nádherná hudba a bude radost tyto tři skvělé umělkyně doprovázet. Věřím, že si jako orchestr udržíme naši pověstnou průzračnost a čistotu.

Jan Brabec — klarinet · PATRON KONCERTU

SERGEJ PROKOFJEV
Symfonie č. 1 D dur op. 25 „Klasická“
JOSEPH HAYDN
Symfonie č. 104 D dur Hob.I:104 „Londýnská“
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Trojkoncert pro housle, violoncello a klavír C dur op. 56

Baiba Skride — housle  
Harriet Krijgh — violoncello  
Lauma Skride — klavír
Simon Krečič — dirigent

DETAIL KONCERTU a VSTUPENKY ON-LINE

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner