Orchestr ZOOM

Edukační projekt PKF – Prague Philharmonia pro studenty 10+

Osobního kontakt studentů a hráčů orchestru PKF – Prague Philharmonia

Filosofie projektu

  • Zprostředkování osobního kontaktu studentů a hráčů orchestru PKF – Prague Philharmonia
  • Aktivní zapojení dětí do setkání
  • Maximální prožitek a velká porce edukace 

Program setkání

  • Úvodní beseda o tom, co děti uslyší
  • Setkání s hráči orchestru a možnost seznámit se na blízko s hudebními nástroji, včetně možnosti si na ně zahrát
  • Účast na části zkoušky (dle dohody, doporučeno 30-40 minut), kdy děti sedí přímo v orchestru
  • Na závěr mají děti možnost se na cokoliv zeptat 

Praktické informace

Kapacita jednoho setkání 25-30 studentů.

Časové rozpětí setkání cca 8.30-10.15.

4–6 setkání ročně.

Kontakt pro rezervace
Martina Fabianová
T +420 224 267 644
fabianova@pkf.cz

Program 2021/2022

7. září ABO A1: ZOOMED-IN: FRANCIE

Celá sezona 2021/2022 je u nás v PKF zaměřená na francouzskou hudbu. Francie je totiž již od středověku zemí, v níž se formují důležité hudební trendy, vznikají nové směry a kde se rodí výrazní skladatelé: například Hector Berlioz nebo Camille Saint-Saëns, jejichž díla na prvním koncertu sezony uvedeme. Podívejme se společně, čím je (hudební) Francie tak jedinečná, zjistěme, jestli v ní úspěšní hudebníci působí i dnes a odhalme, jak bláznivá láska umožnila Hectoru Berliozovi objevit zcela nový hudební žánr.

25. října ABO A2: ZOOMED-IN: GÉNIOVÉ

Kdo vás napadne, když se řekne slovo génius? Nejčastěji snad Albert Einstein, Nikola Tesla, dnes možná také Steve Jobs nebo Elon Musk. Kdo jsou ale hudební géniové? Jako jedni z nejgeniálnějších skladatelů bývají označováni Wofgang Amadeus Mozart a Johann Sebastian Bach, jejichž hudbu na koncertě ABO A2 hrajeme. Co tedy znamená být hudebním géniem? Čím byli tito dva autoři tak výjimeční? A byl Mozart spíše vážným skladatelem, nebo i vtipným chlápkem s trochu neslušnými poznámkami? O tom se budeme bavit v tomto dílu našeho Orchestru ZOOM.

31. ledna ABO A5: ZOOMED-IN: IMPRESIONISMUS

Chvějivá atmosféra, rozostřené kontury, snaha zachytit hru světla… Takový je impresionismus v malířství. Tento směr, vzniklý ve Francii, se ale rychle dostal i do hudebního umění: následovali ho zejména Claude Debussy a Maurice Ravel, jejichž skladby jsou i na programu koncertu ABO A5. V tomto dílu Orchestru ZOOM se proto dozvíte, jak se hra barev může přetransformovat do hry tónů, jak „funguje“ Ravelovo Bolero a jestli si některé části této světoznámé skladby můžete zahrát i doma.

8. března ABO A6: ZOOMED-IN: ROMANTIKOVÉ

Vášnivé lásky, nesnesitelná utrpení, velká gesta a odvážné boje. To vše nalezneme v romantizmu: ve stylu, v němž jsou emoce a prožívání jednotlivce absolutně v popředí. Navzdory tomu se ale každý ze skladatelů projevoval trošku jinak: podle toho, kdy žil, v jaké krajině se nacházel, nebo také podle toho, jaký byl jeho osud. Životy a hudbu tří romantiků, Richarda Strausse, Camillea Saint-Saënse a Petra Iljiče Čajkovského, společně porovnáme právě v tomto dílu ZOOM-u.

10. června ABO A9: ZOOMED-IN: SLAVNÉ PŘÍBĚHY

Zatímco jsme v dílu o impresionizmu porovnávali hudbu a výtvarné umění, v tomto dílu se podíváme na to, jak do hudby vstupují různé příběhy: jak ty z literatury, tak ty z mytologie. Probereme, jak to je s nejoblíbenější dvojicí operních skladatelů: tedy s Orfeem a Eurydikou, kde čerpal inspiraci Richard Wagner a jestli vůbec může dobrá opera skončit happyendem.

Projekt je realizován za podpory a ve spolupráci

Orchestr ZOOM se studenty gymnázia PORG 1. února 2018. Děti se setkaly s hudebním skladatelem Ondřejem Štochlem a prožily s námi vůbec první zkoušku na světovou premiéru jeho skladby JIN – nostalgie a naděje. Podívejte se na reportáž z akce odvysílanou v hlavních Událostech České televize.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
Čepro
O2 universum