Orchestr ZOOM

Edukační projekt PKF – Prague Philharmonia pro studenty 10+

Osobního kontakt studentů a hráčů orchestru PKF – Prague Philharmonia

Filosofie projektu

  • Zprostředkování osobního kontaktu studentů a hráčů orchestru PKF – Prague Philharmonia
  • Aktivní zapojení dětí do setkání
  • Maximální prožitek a velká porce edukace 

Program setkání

  • Úvodní beseda o tom, co děti uslyší
  • Setkání s hráči orchestru a možnost seznámit se na blízko s hudebními nástroji, včetně možnosti si na ně zahrát
  • Účast na části zkoušky (dle dohody, doporučeno 30-40 minut), kdy děti sedí přímo v orchestru
  • Na závěr mají děti možnost se na cokoliv zeptat 

Praktické informace

Kapacita jednoho setkání 25-30 studentů.

Časové rozpětí setkání cca 8.30-10.15.

4–6 setkání ročně.

Kontakt pro rezervace
Martina Fabianová
T +420 224 267 644
fabianova@pkf.cz

Program 2021/2022

7. září ABO A1: ZOOMED-IN: FRANCIE

Celá sezona 2021/2022 je u nás v PKF zaměřená na francouzskou hudbu. Francie je totiž již od středověku zemí, v níž se formují důležité hudební trendy, vznikají nové směry a kde se rodí výrazní skladatelé: například Hector Berlioz nebo Camille Saint-Saëns, jejichž díla na prvním koncertu sezony uvedeme. Podívejme se společně, čím je (hudební) Francie tak jedinečná, zjistěme, jestli v ní úspěšní hudebníci působí i dnes a odhalme, jak bláznivá láska umožnila Hectoru Berliozovi objevit zcela nový hudební žánr.

25. října ABO A2: ZOOMED-IN: GÉNIOVÉ

Kdo vás napadne, když se řekne slovo génius? Nejčastěji snad Albert Einstein, Nikola Tesla, dnes možná také Steve Jobs nebo Elon Musk. Kdo jsou ale hudební géniové? Jako jedni z nejgeniálnějších skladatelů bývají označováni Wofgang Amadeus Mozart a Johann Sebastian Bach, jejichž hudbu na koncertě ABO A2 hrajeme. Co tedy znamená být hudebním géniem? Čím byli tito dva autoři tak výjimeční? A byl Mozart spíše vážným skladatelem, nebo i vtipným chlápkem s trochu neslušnými poznámkami? O tom se budeme bavit v tomto dílu našeho Orchestru ZOOM.

31. ledna ABO A5: ZOOMED-IN: IMPRESIONISMUS

Chvějivá atmosféra, rozostřené kontury, snaha zachytit hru světla… Takový je impresionismus v malířství. Tento směr, vzniklý ve Francii, se ale rychle dostal i do hudebního umění: následovali ho zejména Claude Debussy a Maurice Ravel, jejichž skladby jsou i na programu koncertu ABO A5. V tomto dílu Orchestru ZOOM se proto dozvíte, jak se hra barev může přetransformovat do hry tónů, jak „funguje“ Ravelovo Bolero a jestli si některé části této světoznámé skladby můžete zahrát i doma.

8. března ABO A6: ZOOMED-IN: ROMANTIKOVÉ

Vášnivé lásky, nesnesitelná utrpení, velká gesta a odvážné boje. To vše nalezneme v romantizmu: ve stylu, v němž jsou emoce a prožívání jednotlivce absolutně v popředí. Navzdory tomu se ale každý ze skladatelů projevoval trošku jinak: podle toho, kdy žil, v jaké krajině se nacházel, nebo také podle toho, jaký byl jeho osud. Životy a hudbu tří romantiků, Richarda Strausse, Camillea Saint-Saënse a Petra Iljiče Čajkovského, společně porovnáme právě v tomto dílu ZOOM-u.

10. června ABO A9: ZOOMED-IN: SLAVNÉ PŘÍBĚHY

Zatímco jsme v dílu o impresionizmu porovnávali hudbu a výtvarné umění, v tomto dílu se podíváme na to, jak do hudby vstupují různé příběhy: jak ty z literatury, tak ty z mytologie. Probereme, jak to je s nejoblíbenější dvojicí operních skladatelů: tedy s Orfeem a Eurydikou, kde čerpal inspiraci Richard Wagner a jestli vůbec může dobrá opera skončit happyendem.

Projekt je realizován za podpory a ve spolupráci

Orchestr ZOOM se studenty gymnázia PORG 1. února 2018. Děti se setkaly s hudebním skladatelem Ondřejem Štochlem a prožily s námi vůbec první zkoušku na světovou premiéru jeho skladby JIN – nostalgie a naděje. Podívejte se na reportáž z akce odvysílanou v hlavních Událostech České televize.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC