Stefan Dohr, foto Simon Pauly

Stefan Dohr

Stefan Dohr, kterého deník New York Chronicle označil za "krále svého nástroje", je všeobecně považován za jednoho z nejlepších světových hráčů na lesní roh.

Kromě toho, že je prvním hornistou Berlínských filharmoniků, spolupracoval Stefan jako sólista s předními světovými dirigenty, jako jsou Sir Simon Rattle, Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Bernard Haitink, Christian Thielemann, Daniel Harding, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Dima Slobodeniuk, Gustavo Gimeno, John Storgårds a Marc Albrecht. Vystupoval s orchestry, jako jsou Berlínská filharmonie, Losangeleská filharmonie, Deutsche Kammerphilharmonie Brémy, Symfonický orchestr Švédského rozhlasu, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Filharmonie Oslo, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orquesta Nacional de España, Šanghajská filharmonie, Symfonický orchestr NHK a Filharmonický orchestr Ósaka.

Kromě provádění velkých děl klasicismu a romantismu pro lesní roh Stefan Dohr neustále rozšiřuje repertoár svého nástroje - objednává a premiéruje nové skladby předních současných skladatelů. V posledních letech to byla například díla Herberta Williho, Jorgeho E. Lópeze, Johannese Wallmanna, Dai Bo, Toshio Hosokawy a Wolfganga Rihma. Naposledy napsal Hans Abrahamsen, držitel Grawemeyerovy ceny, pro Stefana Dohra koncert pro lesní roh, který měl světovou premiéru v lednu 2020 v Berlíně jako společná objednávka Berlínských filharmoniků, Symfonického orchestru NHK, Nizozemské rozhlasové filharmonie, Auckland Philharmonia Orchestra a Seattle Symphony Orchestra.

V sezoně 2021/22 vystoupí Dohr s Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquestra Simfònica de Barcelona, Kyperským symfonickým orchestrem, Athénským státním orchestrem, Aalborgským symfonickým orchestrem, Islandským symfonickým orchestrem, Nizozemskou rozhlasovou filharmonií, Stuttgarter Philharmoniker a Gürzenichorchester Köln pod taktovkou dirigentů, jako jsou Dima Slobodeniouk, Kazushi Ono, Karina Canellakis, Eva Ollikainen, Giordano Bellincampi a Frank Beermann.

Stefan je plodným komorním hráčem, je stálým členem Ensemble Wien-Berlin, Spolku komorní hudby Berlínských filharmoniků a Philharmonisches Oktett Berlin. Vystupoval na festivalech v Lucernu, Salcburku, Rheingau a Baden-Badenu a účinkoval po boku významných umělců, jako jsou Maurizio Pollini, Ian Bostridge, Lars Vogt, Kolja Blacher, Markus Becker, Guy Braunstein, Mark Padmore a Kirill Gerstein.

Stefanova rozsáhlá diskografie zahrnuje "The Yellow Shark" s Ensemble Modern a Frankem Zappou (Barking Pumpkin Records); Schumannův "Konzertstück" pro čtyři lesní rohy a orchestr s Paavo Järvim a Deutsche Kammerphilharmonie Bremen (RCA Red Label); koncert pro lesní roh Toshio Hosokawy "Moment of Blossoming" s Královským skotským národním orchestrem (Naxos); Hudba pro lesní roh a klavír Franze a Richarda Strausse s Markusem Beckerem (Campanella Musica); komplet Mozartových koncertů pro lesní roh s Cameratou Schulz a Weberovo Concertino pro lesní roh a orchestr s Münchner Rundfunkorchester (obojí na značce Camerata).

Stefan studoval v Essenu a Kolíně nad Rýnem a svou profesionální kariéru zahájil v 19 letech jako první hornista frankfurtské opery, během níž také často hostoval v Ensemble Modern. Než v roce 1993 nastoupil na své současné místo, zastával pozici prvního hornisty ve Filharmonickém orchestru v Nice, Německém symfonickém orchestru v Berlíně a ve festivalových orchestrech v Bayreuthu a Lucernu. Stefan je vášnivým pedagogem, hostujícím profesorem na Royal College of Music, Sibeliově akademii a stálým členem pedagogického sboru Akademie Herberta von Karajana a Hochschule für Musik "Hanns Eisler" v Berlíně.

Koncerty

PKF — LOBKOWICZ abonmá
L3

Janáček. Mozart. Suk

Stefan Dohr
lesní roh, dirigent

Místo konání

Lobkowiczký palác
Pondělí
podrobnosti
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague