25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU

Qingdao – Taktovku přebírá Zbyněk Müller. Čínské děti na pozdrav salutují – díl IV.

Cestopis z turné PKF – Prague Philharmonia Čína 2017Martin Bialas, houslista PKF – Prague Philharmonia

Jihozápadně od Korejského poloostrova, na pobřeží Žlutého moře, se rozprostírá město Qingdao (Čching-tao). Malá rybářská víska se od konce 19. století rozrůstá a dnes je sedmimilionové město výrazným čínským obchodním centrem a jedním z největších světových kontejnerových přístavů. A je to na jeho vzhledu znát. Bulvár, vedoucí od hotelu, v němž jsme ubytováni, až na městskou pláž, je lemován výškovými budovami a bankovními domy. Když z pláže zamíříte nikoliv stejnou cestou zpět, ale mírně doleva, dostanete se však do míst, kam běžně turisty, a už vůbec byznysmeny či politiky, nevodí.

Spleť uliček,  jednopatrových domků, provizorních mostíků, to vše ožívá hlavně večer. Přízemí se otevřou a změní se v obchůdky, hospody, opravny, kadeřnictví, jídlo se připravuje venku, děti se učí do školy venku, muži karbaní... venku, ze všech míst se linou nejrůznější vůně i zápachy, všude povyk a všudypřítomné motorky. Lidé se usmívají a vše funguje. Na rozdíl třeba od těch bank.

Chcete si vyměnit peníze? Zde je příběh našeho kolegy z města Zhuzhou. Směnárny sice neexistují, ale bankami je město poseto. Vejdete do banky, úřednici požádáte o výměnu peněz. První dotaz z její strany se bude týkat toho, zda máte v Číně známého, přítele. Po vaší záporné odpovědi zazní záporné stanovisko i z její strany. Peníze směnit nejde. Máte-li "štěstí", vmísí se do rozhovoru kolegyně úřednice. A dá najevo, že by se s tím snad dalo něco dělat. Pomůže vám vypsat asi patnáct lejster, oskenuje si váš pas a požádá o trpělivost. Mezitím popíjíte nabídnutý čaj a asi po dvaceti pěti minutách vás pozvou k jinému okýnku. Úředníkovi v něm podáváte peníze, které chcete vyměnit, a on se vás zeptá, zda máte v Číně známého. Po vaší záporné odpovědi vám oznámí, že peníze směnit nelze. Chvíli mu vysvětlujete všechny peripetie, které jste již absolvovali, on pokyvuje hlavou a předá vás oné úřednici, jež s vámi procházela všechny doklady.  Uf, po hodině, konečně. Po otázce "Máte v Číně známého?" však bere Honza Adam své nevyměněné peníze a utíká z banky. S novou zkušeností. No, s novou. Se stejnou zkušeností, s jakou z podobných institucí utíkali návštěvníci naší země v její nedávné historii. Ne stejnou, ale podobnou, oni čaj rozhodně nedostali.

Ale zpět ke Qingdao. Poprvé se před orchestr během čínského turné staví dirigent Zbyněk Müller. Ani v jeho případě není třeba dlouhé zkoušky, protože S a M zapsaná v notových partech fungují spolehlivě. Koncert probíhá standardně, publikum vzdychne u Romea a Julie, tleská po každé větě a přídavek ho dostává do varu.  Během závěrečného potlesku přichází sváteční chvíle, kdy děti ze zdejšího dětského souboru ve slušivých šatičkách a tepláčcích přichází na pódium ke společnému focení s orchestrem. Rodiče v obecenstvu jsou v pohotovosti, pyšni na své potomky a fotí a fotí. Závěrem se dlouhá řada dětí otočí k nám a zasalutuje. My je zase pozdravíme po našem, zamáváme jim.

Panda na konec - díl VI.

Naši Zhuzhouané nám rozumějí! – díl V.

Nejen hudbou živ je člověk, ochutnáváme Čínu – díl III.

Zhengzou – první koncertní zastáva turné – díl II.

Sledujte blog Martina Bialase z turné Čína 2017!

za podpory
partneři
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner