K5 Kliment. Debussy. Franck

Chamber Series K
Tickets

Venue

Conference and Social Center "House for Professed"
Malostranské nám. 2/25, Praha 1

Price

400 | 300 CZK (seniors 65+) | 100 CZK (students and children up to 15)

Performers

David Danel
1. housle
Roman Hranička
2. housle
Ondřej Martinovský
viola
Balázs Adorján
violoncello

Guest: Bethany Danel Brookspiano

Programme

Henri Kliment
Shades
Claude Debussy
String Quartet in G minor, Op. 10
César Franck
Piano Quintet in F minor

V době, kdy César Franck napsal svůj Klavírní kvintet f moll, byl již uznávaným skladatelem, údajně zamilovaným do jedné ze svých studentek, což by vysvětlovalo mimořádnou expresivitu díla. Nadia Boulanger o něm údajně prohlásila, že obsahuje více značek ppp a fff než kterákoli jiná komorní skladba. Kvintet se dočkal u publika nadšeného přijetí, nikoliv však u svého dedikanta, skladatele a klavíristy Camilla Saint-Saënse, jemuž naléhavý romantismus a neustálé změny harmonií vadily natolik, že se navzdory frenetickému potlesku ihned po premiéře odpotácel z pódia a odmítl rukopis, který mu Franck nabídl jako poděkování za skvělý výkon.

Druhým autorem programu v podání FAMA Quartetu a klavíristky Bethany Danel Brooks je Claude Debussy. Debussy u Francka studoval hru na varhany na pařížské konzervatoři a zřejmě ho i nějaký čas velmi obdivoval, dokonce pro něj napsal skladbu, kterou však později zničil. Provedení právě Franckova Smyčcového kvartetu v roce 1890 zřejmě podnítilo tehdy osmadvacetiletého skladatele ke zkomponování jeho jediné skladby pro stejné obsazení v tónině g moll.

Nakonec se tyto dvě osobnosti francouzské hudby kompozičně rozešly, nebyly zkrátka naladěny na stejnou vlnu. Franck si liboval v klasických formách. Dodržovat pravidla, to byl jeho svět, byť byl znám jako skvělý improvizátor. Hudba, kterou psal, je melodická, robustní, občas až výbušná. Debussyho naopak pravidla příliš nezajímala. Psal svobodněji a s velkou lehkostí. Dnes ho nazýváme impresionistickým skladatelem, který pracuje s detaily, s jemnými odstíny barev.

Slovenský skladatel Henri Kliment tvoří s přiznaným pohledem jak do romantismu, tak impresionismu. Stejně jako Debussy i on si hraje s barvami a náladami. Jde o příjemně ambientní hudbu, která se i příjemně poslouchá. Skladbu Shades (Stíny) se rozhodl pro náš koncert přepracovat, takže se můžeme těšit na v jistém smyslu světovou premiéru.

Balázs Adorjánvioloncello

César Franck: Piano Quintet in F minor

With support
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
General partner
Komerční banka
Principal partner
Hyundai
General media partner
Česká televize
Principal media partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partners
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague