Pražští filharmonici se vrací na Rock for People – vystoupí hned dvakrát!

PKF — Prague Philharmonia se po čtyřech letech opět vrací na Rock for People. Stane se tak díky spolupráci s Komerční bankou, která je generálním partnerem festivalu i tohoto hudebního orchestru.

Hráči filharmonie se seskupením Clarinet Factory vystoupí v pátek 9. června v obřím šapitó.

Publikum ale už den předem navnadí speciální půlnoční projekt smyčcového kvarteta PKF — Prague Philharmonia String Quartet. Na nepřehlédnutelné Solar stage v progresivní zóně Komerční banky FUTURE FEST 2030 zahraje hity posledních 400 let od Vivaldiho nebo Dvořáka až po cover verze rockových legend jako AC/DC.

Na 27. ročníku festivalu se pražští filharmonici představí vedle světových hvězd v čele s MUSE, Slipknot, Machine Gun Kellym nebo The 1975. 

Foto Petr Klapper

„Máme rádi hudební fúze a experimenty. Letošní dvojí vystoupení na Rock for People jednoznačně zapadá do naší linie překračování hranic. V PKF se takto snažíme oslovit nové publikum. A naopak návštěvníci tohoto festivalu podobná překvapení a nečekaná spojení vyhledávají,“ říká na okraj připravovaného programu Kateřina Kalistová, ředitelka PKF — Prague Philharmonia.

Komerční banka a festival Rock for People letos společně přichystaly zónu s názvem FUTURE FEST 2030. Půjde o místo plné inovativních a udržitelných řešení, která návštěvníkům představí možnou podobu toho, jak budou fungovat města, vzdělávání a trávení volného času nebo jak se promění festivaly a další venkovní akce. V této energeticky soběstačné části festivalu budou dvě scény (zavedená Conference a zmíněná nová Solar stage) poháněné v Česku na podobných akcí rozsahem unikátním fotovoltaickým systémem a energií z vodíkového generátoru. Na místě budou vedle části areálu dobíjet i elektromobily z festivalové flotily i mobilní telefony návštěvníků. Vedle toho zóna nabídne odpovědné a udržitelné pojetí občerstvení a re-use vybavení.

„Nejen snižování uhlíkové stopy a cesta k uhlíkové neutralitě a také popularizace vážné hudby je naším společným tématem, proto na festivalu letos vystoupí PKF — Prague Philharmonia a to bude opravdu zážitek. Komerční banka je hrdým generálním partnerem PKF již šestou sezónu. Těší mě, že podporujeme jeden z nejvíce respektovaných světových orchestrů, který zároveň představuje hodnoty, které považujeme i my za své – ať už je to zpřístupnění uměleckých zážitků nejvyšší kvality co nejširšímu spektru posluchačů nebo podpora mladých uměleckých talentů,“ říká výkonná ředitelka Brand Strategy a Komunikace KB Hana Kovářová.

Program na pomezí rocku, popu, world music, jazzu a klasické hudby – i tak charakterizují očekávané vystoupení Clarinet Factory a PKF — Prague Philharmonia zástupci obou těles. Dramaturgii koncertu tvoří právě písně Clarinet Factory. Ty zaznějí v nových aranžích dirigenta Marka Ivanoviče, které připravil speciálně pro festival Rock for People. Důležitou roli ve výsledném zvuku bude mít i elektronika v rukou Milana Cimfeho. Chybět nebudou ani improvizace nebo zpěv člena Clarinet Factory Vojtěcha Nýdla

PKF — Prague Philharmonia se na Rock for People úspěšně uvedla v roce 2019 s kapelou Vypsaná fiXa. Letos se opět vrací s relativně netradičním programem: orchestr, který v sezoně 2023/2024 oslaví již třicet let od svého založení, tak opět dokazuje, že špičkové výkony umí podávat i za hranicemi vážné hudby. Jako jedinečné interprety klasické hudby přitom zná PKF — Prague Philharmonia celý svět, a to jak díky zájezdům do Japonska, Číny nebo USA, tak díky bohaté a ceněné diskografii. 

Napříč žánry se pak zcela suverénně pohybuje soubor Clarinet Factory. Úspěšná čtveřice již spolupracovala například s Bobby McFerrinem, Ivou Bittovou, Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou nebo s Tata Bojs. Na koncertě zaznějí jejich starší písně, ale i skladby z nejnovějšího alba Pipers.

„Takzvaný vážnohudební soubor se objevuje v našem programu každý rok. Nejde o kýč nebo nějaké úlitby, ale vždy speciální projekt reagující na program Rock for People. Spíše to interně nazýváme dialogem napříč žánry a částečně i generacemi. Ostatně, v publikum máme vždy spousty návštěvníků s klasickým vzděláním. A naopak, řada muzikantů současných stylů se ke ´klasice´ vrací – pasivním poslechem i aktivní tvorbou,“ doplňuje Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People.

27. ročník festivalu Rock for People se uskuteční 8. - 11. června v hradeckém multifunkčním areálu Parku 360 a bude největší ve své historii.

Kdy a kde?

PKF — Prague Philharmonia String Quartet
Solar Stage
Půlnoc z 8. na 9. června 2023

PKF — Prague Philharmonia + Clarinet Factory
9. června 2023 ve 13:05 hod.

Vstupenky na webu Rock for People