Slavnostní zahájení českého předsednictví v Radě EU

Jiný pořadatel

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Účinkují

PKF — Prague Philharmonia

Jan Kučera — dirigent
Tomáš Kačo — klavír
Jiří Brückler — zpěv

Program

Antonín Dvořák
Domov můj, op. 62, B.125a
Antonín Dvořák
Slovanské tance, op. 46, B.83 – č. 4, F dur
Jan Kučera
Zrození
Tomáš Kačo - sólo
Tomáš Kačo
Silnější než včera (světová premiéra)
Jindřich Brabec
Modlitba pro Martu (v úpravě pro orchestr)

Zahajovací koncert českého předsednictví v Radě EU

Zadáním pořádajícího Úřadu vlády byla schopnost programu odrazit českou identitu, skloubit tradici s moderním pojetím, ukázat současnou úspěšnou českou tvorbu, která je hrdým nositelem národního sebevědomí a má vizi dobýt světová podia.

Volba proto padla na Tomáše Kača – interpreta, skladatele a aranžéra, který má dar navázat na české kořeny originálním současným jazykem. Tomáš představuje osobnost, která má talent přiblížit špičkové interpretační umění širokému publiku. To, jakým způsobem dokáže oživit, obohatit a nasvítit klasické kusy z žánrově různých hudebních oblastí, je obdivuhodné. Pro tento slavnostní večer připravil skladbu s příznačným názvem Silnější než včera, která zazní ve světové premiéře a v interpretaci PKF – Prague Philharmonia - orchestru, který je synonymem špičkové moderní interpretace.

Program, který symbolicky otevře hymna EU a ČR, završí píseň Modlitba pro Martu v úpravě pro orchestr, která je pro českou společnost v posledních 50 letech symbolem úcty ke svobodě a demokracii.

V médiích

"Vytvořil jsem dvacetiminutovou skladbu pro orchestr a klavír, kterou uvedeme s PKF – Prague Philharmonia a pod taktovkou Jana Kučery na začátku července při slavnostním večeru v Rudolfinu. Skladbu jsem nazval Silnější než včera. Je energická, bojovná. Potká vás osobní krize, nemoc, ztratila jste blízkého člověka, je to těžké, ale když ten problém překonáte, vyjdete posílená. O tom je ta skladba – a téma se dá aplikovat na jednotlivce i na národ, zemi. Psal jsem to za covidu a ani ve snu by mě nenapadlo, jak tohle téma bude aktuální. Doufám, že moje hudba lidi osloví, nabije energií. Co já vím, třeba i nějak přispěje k míru. Zní to jako fráze, zvláště s tím mírem, ale já to tak cítím."

Tomáš Kačo v rozhovoru pro Hospodářské noviny

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC