25. jubilejní sezona
DOTKNI SE ZVUKU
vyhledat

PKF – Prague Philharmonia

„Několik přidaných populárních koncertních čísel zvládla PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Emmanuela Villauma s nejvyšší citlivostí na jedničku a s bravurou.“ (Süddeutsche Zeitung, 2. 6. 2017)

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946-2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patři mezi nejrespektovanější nejen české, ale i světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství. Od počátku sezony 2015–16 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

stáhnout profil v DOC, PDF

Charakteristický zvuk

Orchestr má ve svém „rodném listě“ vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. Je ceněn pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí jeho stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. PKF je však v tomto směru obdivuhodně flexibilní, schopná rozkročit se od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru, ve kterých se rozšiřuje o absolventy a členy Orchestrální akademie PKF. Tím si i v tomto velkém obsazení dokáže udržet svůj charakteristický zvuk, který jí během 11 let svého působení vtiskl Jiří Bělohlávek, a svůj esprit, kde dnes spojuje generaci excelentních, zkušených hráčů s talentovanými, technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

Partner uměleckých hvězd

PKF – Prague Philharmonia je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Anna Netrebko, Diana Damrau, Angela Gheorghiu, Magdalena Kožená, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Thomas Hampson, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Gábor Boldoczki a řada dalších.

Foto: Diana Damrau

Host předních světových pódií

PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje v předních světových sálech (BBC Proms, MITO Settembre Musica, Pražské jaro, Festspielhaus Baden Baden, Elbphilharmonie Hamburk, Gasteig Mnichov, Královská opera Muscat v Ománu, Tokio, Paříž, San Francisco ad.). Na podzim roku 2017 absolvovala úspěšné turné v Číně a evropské turné s trumpetistou Gáborem Boldoczkim (SRN, Francie, Maďarsko) v návaznosti na první společnou nahrávku u vydavatelství Sony Classical.

Foto: Elbphilharmonie Hamburk

Nahrávky pro prestižní vydavatelství

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 80 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, jako například Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI, Warner Classics nebo Harmonia Mundi. Za některé z nich má na kontě taková ocenění, jakými jsou Zlatá deska RAC Kanada v roce 2000, Cena Harmonie 2001 či Diapason d’Or v září 2007. CD Heroique s Bryanem Hymelem bylo v roce 2016 nominováno na International Opera Awards a nahrávka Bohemian Rhapsody s trumpetistou Gáborem Boldoczkim pro vydavatelství Sony Classical získala nominaci na International Classical Music Award 2018. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek Smetanovy Mé vlasti z Pražského jara 2010 natočený pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

Na svých nahrávkách spolupracovala PKF s Annou Netrebko, Magdalenou Koženou, Bryanem Hymelem, Isabelle Faust, Evou Urbanovou, Andrewem von Oeyenem, Jean-Guihenem Queyrasem, Ivou Bittovou, Dagmar Peckovou a dalšími. V říjnu 2017 vyšlo její očekávané společné album "Eternamente" se sopranistkou Angelou Gheorghiu na labelu Warner Classics. Na konci srpna 2018 vyšlo rovněž na abelu Warner Classics profilové album PKF – Prague Philharmonia s díly Maurice Ravela, Clauda Debussyho a George Bizeta (společně s pianistou Andrewem von Oeyenem pod vedením Emmanuela Villauma). V současné době se chystá vydání nového CD ve spolupráci s vydavatelstvím Deutsche Grammophon.

Repertoár

Stěžejní repertoárovou oblastí PKF – Prague Philharmonia zůstává hudba vídeňského klasicismu, rozšiřována o díla romantismu, 20. a 21. století. Z této filosofie vyrůstá nejen její Orchestrální cyklus (A), ale nově etablovaná donátorská řada PKF – LOBKOWICZ abonmá. Z českých autorů se orchestr našel zejména v tvorbě Bohuslava Martinů. Velký prostor věnuje též hudbě soudobé, kdy se rád pouští do premiér děl psaných na objednávku. Z tohoto podnětu vznikl i speciální, nekonvenčni cyklus s názvem Krása dneška (S). Pevnou součástí dramaturgie je též péče o dětské publikum (koncerty pro děti v Rudolfinu) a tradiční Komorní cyklus (K).

PKF – Lobkowicz abonmá

Krása dneška (S)

Šéfdirigenti

Od počátku sezony 2015–2016 se postu hudebního ředitele a šéfdirigenta ujal významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume, který postavil orchestr před nové výzvy, jakými jsou například francouzský repertoár či velké symfonicko-vokální partitury. S Villaumem těleso na počátku roku 2017 úspěšně absolvovalo rozsáhlé turné po USA.

Od roku 1994 až do roku 2005 stál v čele ansámblu jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů a zakladatel orchestru Jiří Bělohlávek (1946–2017), který se stal následně jeho čestným uměleckým ředitelem. Druhým šéfdirigentem PKF byl v letech 2005–2008 švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. V letech 2008-2015 vedl těleso vynikající český dirigent Jakub Hrůša.

Orchestrální akademie PKF

V roce 2008 vznikla Orchestrální akademie PKF jako vůbec první projekt tohoto typu v České republice. Každý rok přivítá orchestr do své rodiny 12 až 14 mladých, talentovaných hudebníků. Těm pomáhají hráči PKF získat kvalitní orchestrální praxi a s entusiasmem jim předávají základy filosofie hry PKF: preciznost, smysl pro souhru a detail, uměleckou pokoru, přátelství a respekt. Členové Orchestrální akademie se hned od počátku zapojují do uměleckých projektů PKF. Absolvují koncerty nejen v České republice, ale i v zahraničí, mají možnost vystoupit v komorních cyklech PKF a účastnit se nahrávacích projektů. 

PKF dětem

PKF – Prague Philharmonia je v České republice průkopníkem na poli dětských edukačních programů a koncertů. Každoročně pořádá sérii koncertů pro děti v Rudolfinu, které patří k nejpopulárnějším v Praze. Kromě toho připravuje koncerty pro školy v českém a také v anglickém jazyce. Program pro děti dotváří náplní naprosto unikátní dětský Klub Notička pro děti od 3 do 14 let, který velmi citlivě a kreativně propojuje hudbu s mnoha jinými uměleckými profesemi.

Koncerty pro děti v Rudolfinu D/E

Notička – učíme se animovat

PKF podporuje

Od roku 2008 pořádá PKF – Prague Philharmonia ve spolupráci s MČ Praha 5 soutěž Talent Prahy 5, která dává mladým hudebníkům příležitost veřejně vystoupit ve společnosti profesionálních hráčů. V roce 2017 se partnersky propojila s International School of Music and Fine Arts v Praze, se kterou spolupracuje na edukačních projektech se studenty z více než 20 zemí světa.

Partneři PKF  

PKF – Prague Philharmonia je dlouhodobě podporována Hlavním městem Praha a Ministerstvem kultury ČR.

Partneři PKF – Prague Philharmonia

 

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner