Bach. Popper. Rossini

PKF — LOBKOWICZ abonmá L

Místo konání

Lobkowiczký palác
Jiřská 2/3, 119 00 Praha 1

Cena

Koncert z donátorské řady.

Cena abonmá na celou sezonu je 28 000 Kč včetně DPH.

Cena vstupenky na jeden večer je 10 000 Kč včetně DPH.

Pro další informace a rezervaci kontaktujte:

Dana Syrová
ředitelka projektu PFK — LOBKOWICZ abonmá
M +420 724 245 372
syrova@pkf.cz 

Účinkují

violoncello

Program

František Xaver Richter
Adagio a Fuga g moll
Johann Sebastian Bach
„Air“ ze Suity č. 3 D dur, BWV 1068
Gioacchino Rossini
Smyčcová sonáta č. 3 C dur
Niccolò Paganini
Variace na téma z opery Mosè in Egitto G. Rossiniho
Béla Bartók
Rumunské tance Sz. 68, BB 76
David Popper
Uherská rapsodie, op. 68

Program večera

18:00    Welcome drink spojený s prohlídkou expozice

18:30    Setkání s příběhy umění – kurátoři Lobkowiczkých sbírek vyprávějí

19:00    Koncert v Císařském sále

20:15    Setkání se sólisty a orchestrem u číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce

„Jamal Aliyev disponuje záviděníhodnou technikou a bohatým a širokým repertoárem, k němuž přistupuje s pečlivým rozmyslem a otevřeností.“

Úvodní koncert PKF — LOBKOWICZ abonmá nás provede Evropou od pozdního baroka po konec 19. století. Ke slovu se dostanou díla téměř nehraná i velice známá, ovšem v ojedinělé interpretaci violoncellisty Jamala Aliyeva.

Jako nejslavnější „hit“ večera si připravil „Air“ z Orchestrální suity č. 3 Johanna Sebastiana Bacha, jemuž poskytne důstojný úvod František Xaver Richter. Právě Richter, dnes téměř zapomenutý rodák z Moravy, který působil mj. v Mannheimu, se stal důležitým článkem v symfonickém přerodu z pozdního baroka do klasicismu a ve své době byl považován za jednoho z předních kontrapunktiků a skladatelů duchovní hudby.

Éra opery raného 19. století je úzce spjata s dílem Gioacchina Rossiniho. Melodiku komických oper však nezapře ani jeho instrumentální tvorba, jako například závěr Smyčcové sonáty č. 3, kterou Rossini zkomponoval ve dvanácti letech. Rossinim, konkrétně jeho Mojžíšem v Egyptě, se nechal inspirovat i Niccolò Paganini pro své virtuózní variace, někdy zvané Mosè-fantasia.

Závěr koncertu bude patřit rumunské a maďarské lidové melodice. Z tvorby známého maďarského folkloristy Bély Bartóka zazní transylvánské melodie z Rumunských tanců, z díla skladatele a violoncellisty Davida Poppera zase Uherská rapsodie. Popper se sice narodil v Praze, kde také v polovině 19. století vystudoval konzervatoř, později ale přijal maďarské občanství. Popprovy skladby nejsou dnes často uváděny, povědomí o nich se udržuje především ve violoncellových kruzích.

Jamal Aliyev, jehož britská Classic FM v roce 2021 zařadila mezi třicet nejlepších mladých umělců světa, debutoval sólově v roce 2017 na BBC Proms, ve stejném roce získal ocenění The Arts Club – Sir Karl Jenkins Music Award, jež se uděluje nejnadanějším mladým hudebníkům působícím ve Velké Británii. Se svým mentorem, uznávaným pianistou Fazilem Sayem v roce 2022 natočili album s názvem Hayat Ağacı (Strom života).

Ázerbájdžánského violoncellistu již mohli poznat milovníci klasické hudby v Austrálii, v USA, po celé Evropě i v Hong Kongu či v Jižní Americe.

Vystudoval Yehudi Menuhin School, absolvoval řadů koncertů s dirigentem Karlem Jenkinsem a London Concert Orchestra, pravidelně vystupuje také se Symfonickým orchestrem Skotské BBC. Je mu blízká tradiční turecká hudba a sám s oblibou hraje na turecké lidové nástroje. 

Cena abonmá je 28 000 Kč včetně DPH na celou sezonu

Abonmá zahrnuje všechny čtyři koncerty, konkrétní místo v sále a vstup na všechny části večera. Abonmá je přenosné.

Část abonmá lze uhradit formou daru určeného přímo na podporu činnosti PKF — Prague Philharmonia. Pro firmy nabízíme též možnost reklamního plnění.

Pro rezervace a další informace kontaktujte:

Kateřina Kalistová
ředitelka PKF — Prague Philharmonia

M +420 602 212 829
kalistova@pkf.cz

Dana Syrová
ředitelka PKF — LOBKOWICZ abonmá

M +420 724 245 372
syrova@pkf.cz

 

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague