Účinkují
Program
Když mluvíme o fenoménu české hudby, máme většinou na mysli Smetanu, Dvořáka, Janáčka či Martinů. V českých zemích ale v každé době žila a tvořila celá řada dalších zajímavých skladatelů: důkazem toho bude i náš čtvrtý abonentní koncert.
Jméno neoklasicistního skladatele Iši Krejčího sice není českému publiku neznámé, systematičtěji se však jeho tvorba neuvádí. Talent a důvtip, se kterými Krejčí naložil s inspiracemi z 18. století, mu přitom v pražských hudebních kruzích vysloužily laskavou přezdívku Mozartino.
Ještě o sto let dříve, v první polovině 19. století, těšil Pražany svojí hudbou dnes téměř zapomenutý skladatel Václav Jindřich Veit. Tento raně romantický autor byl dobře obeznámen s hudbou Beethovena či Schuberta a ve své době patřil k velmi oblíbeným tvůrcům.
Hudbě se však po většinu svého života nevěnoval naplno: působil například jako úředník magistrátu.
V podobném období tvořil také o něco starší Mozartův žák, bratislavský rodák Johann (Ján) Nepomuk Hummel. Jeho virtuosní Koncert pro trubku a orchestr Es dur, ve své době nejpokrokovější dílo pro tento nástroj, přednese jedna z nejvýraznějších trumpetistek nastupující generace, pouze 24letá „trubková senzace“ Lucienne Renaudin Vary.
Mohlo by se vám líbit










