Talent Prahy 5
Nadaní muzikanti předvádějí svůj talent v doprovodu prestižního profesionálního orchestru
Soutěž je určena instrumentalistům z oblasti klasické hudby. V pěvecké kategorii také interpretům muzikálových písní a pěveckým sborům.
Co je Talent Prahy 5?
Soutěž, která sleduje zájem o hodnotnou hudbu a umělecké výkony mladých hudebních amatérů a těm nejlepším umožňuje veřejnou koncertní prezentaci svého umění v doprovodu prestižního profesionálního orchestru. Soutěž je určena instrumentalistům z oblasti klasické hudby, v pěvecké kategorii i interpretům muzikálových písní a pěveckým sborům.
Datum a místo koncertu laureátů 17. ročníku soutěže Talent Prahy 5: 30. ledna 2024 v Sále Bohuslava Martinů, HAMU.
Kdo se může soutěže zúčastnit?
- Žáci základních uměleckých škol a soukromých učitelů hudby, bydlících či působících na území MČ Praha 5, 13 a 16.
- Žáci základních uměleckých škol a soukromých učitelů hudby, kteří bydlí, studují či pracují na území MČ Praha 5, 13 a 16, i když navštěvují základní umělecké školy nebo soukromé učitele hudby mimo území těchto městských částí.
- Žáci, kteří nebydlí na území MČ Praha 5, 13 a 16, ani zde nejsou vyučováni hudbě, ale aktivně zde působí např. jako členové hudebních souborů.
- Soutěže se mohou zúčastnit společně dva i více žáků, kteří si pro vystoupení připraví koncertní skladbu pro dva nebo více sólových hráčů s orchestrálním doprovodem.
- Soutěže se mohou zúčastnit neprofesionální pěvecké sbory, které mají své sídlo či pobočku na území MČ Praha 5, 13 a 16.
- Věk účastníků je nejvýše 26 let (ke dni přehrávky soutěžících). Nevztahuje se na pěvecké sbory.
- Absolutní soutěže se může soutěže opět zúčastnit nejdříve po třech letech od doby získání tohoto titulu.
Kategorie
I. kategorie:
Soutěžící do 15 let
II. kategorie:
Soutěžící nad 15 let do 26 let
III. kategorie:
Studenti hudebních konzervatoří, jiných vyšších odborných hudebních škol či vysokých hudebních škol ve speciální kategorii „Mimořádný talent“.
IV. kategorie:
Pěvecké sbory
Jak se přihlásit
Vyplněné přihlášky zašlou uchazeči (případně jejich zákonní zástupci nebo ředitel hudební školy, kterou navštěvují) na přiloženém formuláři na adresu PKF – Prague Philharmonia, o.p.s., KD Ládví, Burešova 1661/2, 182 00 Praha 8 nebo na e-mail uherkova@pkf.cz.
- Jedna ZUŠ/hudební škola může přihlásit maximálně čtyři žáky (nástroj, případně pěvecká kategorie nejsou limitovány; nevztahuje se na pěvecké sbory)
- Soutěžící si připraví jednu až dvě věty koncertu pro sólový nástroj a orchestr, či koncertní skladby, u pěveckých kategorií jednu až dvě árie, v kategorii pěveckých sborů skladbu s doprovodem orchestru.
- Obsazení skladby musí vyhovovat níže uvedeným repertoárovým podmínkám.
Repertoár
Obsazení vybraných skladeb musí být maximálně do velikosti orchestru PKF – Prague Philharmonia: 8 prvních houslí, 6 druhých houslí, 5 viol, 4 violoncella, 2 kontrabasy, 2 flétny, 2 hoboje, 2 klarinety, 2 fagoty, 4 lesní rohy, 2 trubky, 1 trombón, tympány.
Délka vybrané skladby (nebo její části) by se měla pohybovat mezi 5-10 minutami (například 1 věta koncertu).
Předseda poroty má právo udělit ve zvláštních případech z výše uvedených pravidel soutěže výjimku.
Výsledková listina
I. kategorie
1. cena – František Sládek (hoboj)
2. cena – Tadeáš Prokop (housle)
3. cena – Matěj Mike Dvořák (housle)
II. kategorie
2. cena – Anna Nejedlá (klavír)
čestné uznání – Viktoria Kostina (klavír)
III. kategorie
1. cena + absolutní vítěz – William Jakub Gráf (violoncello)
2. cena – Jakub Škarda (klarinet)
3. cena – Denis Rakus (fagot)
čestná uznání III. kategorie:
Lucie Zástěrová (flétna)
Alena Mazáková (klavír)
Ruben Konečný (klarinet)
Složení soutěžní poroty
Prof. MgA. Leoš Svárovský – dirigent, předseda poroty
Ing. Štěpán Rattay – radní MČ Praha 5 pro kulturu
Bc. Lukáš Herold – zástupce MČ Praha 5
PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová – členka kulturní komise MČ Praha 5
PhDr. Ludvík Kašpárek – muzikolog
Zuzana Bialasová – zakládající členka skupiny 1. houslí PKF – Prague Philharmonia
Ohlédnutí za 16. ročníkem soutěže
Výsledková listina
I. KATEGORIE
1. místo Martin Kos, cimbál
2. místo Darja Staso, klavír
3. místo nebylo uděleno
Čestné uznání: Martin Břeský, Johana Kubánková, Polina Shestak
II. KATEGORIE
Dělené 1. místo Barbora Pešková a sestry Šilerovy
2. místo neuděleno
3. místo Jan Dudák
Čestné uznání: Lenka Pěkná, Julia Heczková
III. KATEGORIE
Dělené 1. místo Pavol Praženica a Petr Hamerský
2. místo neuděleno
3. místo neuděleno
Čestné uznání: Daniel Boura, Alena Mazáková, Andrej Lekeš, David Škola, Veronika Jaklová, Michael Foršt, Tomáš Mourek, Johana Kubátová, Jan Kukal
KATEGORIE PĚVECKÉ SBORY
Cena poroty: Dětský pěvecký sbor Svítání, sbormistr Vít Hergesel
ABSOLUTNÍM VÍTĚZEM SOUTĚŽE SE STAL
PAVOL PRAŽENICA