Válečné requiem na Pražském hradě

Jiný pořadatel
Koupit vstupenku

Místo konání

Vladislavský sál
Pražský hrad

Cena

1900 Kč — 5000 Kč

Účinkují

PKF — Prague Philharmonia
Kyjevský symfonický orchestr
Komorní orchestr České filharmonie

Susanne Bernhardsoprán
Kyle van Schoonhoventenor
Arvid Fagerfjällbaryton
Pražský filharmonický sbor
Dětský sbor Radost
Linda Sítková
varhany
Lukáš Vasilekdirigent

Program

Benjamin Britten
Válečné rekviem, op. 66

Koncert se koná pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla, předsedy vlády ČR Petra Fialy, ministra kultury ČR Martina Baxy, primátora hl. města Prahy Bohuslava Svobody a starostky městské části Praha 1 Terezie Radoměřské.

Monumentální protiválečné oratorium zazní v provedení symbolicky propojených orchestrů PKF – Prague Philharmonia, České filharmonie a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru, dětského sboru Radost a mezinárodních sólistů za řízení Lukáše Vasilka.

„Tuto událost lze vnímat nejen jako tryznu za válečné oběti, ale také jako mimořádně působivý protiválečný apel , který bude umocněn unikátním prostředím a akustikou Vladislavského sálu Pražského hradu – výjimečný koncert výjimečného díla ve výjimečné době,“ řekl Marek Vrabec, ředitel festivalu Prague Sounds.

Britský skladatel Benjamin Britten napsal Válečné rekviem v roce 1962 k příležitosti dokončení obnovy gotické katedrály v Coventry po jejím zničení během 2. světové války. Vycházel přitom z kodifikovaného latinského textu mše za zemřelé, který však proložil verši Wilfreda Owena, britského důstojníka skládajícího básně přímo v zákopech 1. světové války. Dílo tak vyznívá jako velký pacifistický manifest apelující na posluchače silným textem i hudbou. Pro jeho monumentálnost a náročné obsazení je uváděno jen velmi vzácně. 

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague