Debut Pražského jara — Jiří Habart

Jiný pořadatel
Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina

Koncerty v Rudolfinu jsou hudební zážitek na světové úrovni. Dvořákova síň hostila mnoho světoznámých orchestrů a sólistů.

náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Cena

250 - 700 Kč

Účinkují

PKF — Prague Philharmonia

Jiří Habart — dirigent

Sào Soulez Larivière — viola (laureát MHS PJ 2023)

Program

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Sen noci svatojánské, předehra op. 21
Krzysztof Penderecki
Koncert pro violu a orchestr
Edvard Grieg
Peer Gynt, Suita č. 2 op. 55
Zoltán Kodály
Tance z Galanty

Debut Pražského jara je věnován nejslibnějším mladým dirigentům, jejichž talent, kvality a umělecký potenciál jsou velkým příslibem do budoucna. V roce 2024 na festivalu poprvé vystoupí Jiří Habart, laureát prestižní britské soutěže Donatella Flick Competition, na které se v roce 2023 v obrovské mezinárodní konkurenci probojoval mezi tři nejlepší a ve finále dirigoval Londýnský symfonický orchestr. „Skutečně se našel – a jeho řízení orchestru v zeleném roláku mělo šmrnc,“ napsal o Habartově vystoupení ve finále Lawrence Dunn pro portál Bachtrack. Na svém debutovém koncertě Habart povede jeden z nejlepších domácích orchestrů PKF – Prague Philharmonia. „Program bych bez ostychu mohl nazvat Toulky Evropou,“ říká k dramaturgii koncertu sám mladý dirigent.

Večer ve Dvořákově síni Rudolfina přinese mladistvou předehru Sen noci svatojánské německého romantika Felixe Mendelssohna Bartholdyho, druhou suitu z populární scénické hudby Peer Gynt norského skladatele Edvarda Hagerupa Griega i strhující Tance z Galanty maďarského klasika 20. století Zoltána Kodályho. „Griegova suita se slavnou Solvejžinou písní bude mojí osobní vzpomínkou na soutěž v Londýně, kde jsem ji dirigoval,“ přibližuje Habart. „Tance z Galanty nás přesunou do víru pravého čardáše a dalších živelných i tklivých melodií maďarského espritu.“

V roli sólisty vystoupí vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro z roku 2023, francouzský violista Sào Soulez Larivière, aby provedl Koncert pro violu a orchestr klasika polské hudby Krzysztofa Pendereckého. „Pendereckého violový koncert připomíná odkaz Simóna Bolívara jako symbol osvobození a nezávislosti,“ říká Sào Soulez Larivière o skladbě, jejíž premiéra se konala ve venezuelském Caracasu. „Ačkoli tóny nesou ozvěnu minulosti, je zřejmé, že dílo k nám stejně hluboce promlouvá i v současnosti,“ dodává mladý umělec, který byl záhy po vítězství v Praze jmenován profesorem v salcburském Mozarteu.

Frýdecko-místecký rodák Jiří Habart záhy po úspěchu na Donatella Flick Competition v Londýně uspěl také na Dirigentské soutěži Zoltána Kodályho v maďarském Debrecínu, kde obsadil páté místo a získal hned tři speciální ceny – cenu Maďarské státní opery a ceny orchestrů Budafok Dohnányi Orchestra a Kodály Filharmónia Debrecen. Dirigování Habart studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně pod vedením Jakuba Kleckera a Tomáše Hanuse.

Má za sebou účast na dirigentských kurzech pod vedením Tomáše Netopila, Kirka Trevora, Zsolta Nagye či Marka Stringera. Není bez zajímavosti, že se věnoval hře na barokní housle u Lenky Torgersen, koncertní mistryně souboru Collegium Marianum. Od sezony 2019–2020 je dirigentem operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde mj. provedl Verdiho operu Nabucco, Massenetovu Manon či Smetanovy opery Dvě vdovyDalibor a Prodanou nevěstu. Pro premiérová představení nastudoval scénická díla barokních skladatelů Claudia Monteverdiho a Henryho Purcella.

Doposud má Habart za sebou spolupráci s řadou domácích symfonických orchestrů, včetně Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně či Plzeňské filharmonie. Úspěchy na mezinárodních soutěžích mu otevírají také další příležitosti v zahraničí.

Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC
Partneři
SIKO
BENU
Centrální depozitář cenných papírů
Mozart Prague