A6 Rachmaninov. Šostakovič

Orchestrální cyklus A
Koupit vstupenku

Místo konání

Dvořákova síň Rudolfina
náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1

Cena

1 300 | 900 | 700 | 500 Kč (SL/E*) | 200 Kč (ST*)
*SL/E místa se zhoršeným výhledem a varhanní empora
*ST místa k stání

Účinkují

Program

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll op. 30
Sergej Rachmaninov
Symfonie d moll „Mládí“
Dmitrij Šostakovič
Symfonie č. 9 Es dur op. 70

Šestý večer orchestrální řady spojuje hudbu Sergeje Rachmaninova a Dmitrije Šostakoviče, dvou velikánů ruské hudby. Zatímco Rachmaninov se se svojí vlastí po revoluci v roce 1917 definitivně rozloučil, Šostakovič prožil v Rusku (resp. v Sovětském svazu) celý život.

Rozdílná byla i hudební východiska obou skladatelů. Rachmaninov je označován za posledního romantika; Šostakovič svojí hudební řečí sice navazuje na tradiční postupy, také je ale obohacuje o výdobytky 20. století. Rachmaninov si na život v exilu nikdy úplně nezvykl, byť byl v zahraničí mimořádně uznávaným klavíristou. Šostakovič se musel vypořádat ještě s mnohem závažnějšími problémy. Stalinský režim jej vytrvale pronásledoval a kritizoval, zejména jeho pokrokovější kompozice, které usvědčoval z formalizmu, nebo přímo z odcizení se realitě socialistického lidu.

Tato výhrada zazněla paradoxně i v případě jeho Symfonie č. 9 Es dur, kterou Šostakovič napsal na oslavu vítězného konce druhé světové války. Je to dílo opravdu radostné, odlehčené, s řadou zajímavých, často rozsáhlých sól. Od Sergeje Rachmaninova uslyšíme jeho jednovětou Symfonii d moll „Mládí“ a jeho vrcholné dílo, monumentální Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll.

Sólistou bude makedonský klavírista Simon Trpčeski, jehož nahrávka Rachmaninovy hudby byla oceněna prestižní cenou Diapason d´Or.

Simon Trpčeski (© Simon Fowler)
Za podpory
Hl.město Praha
Ministerstvo kultury
Generální partner
Komerční Banka
Hlavní partner
Hyundai
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Hospodářské noviny
Patron
RSBC