27. koncertní sezona
PROLOMIT TICHO

Emmanuel Villaume

hudební ředitel a šéfdirigent

stáhnout v DOC, PDF

Francouzský dirigent Emmanuel Villaume dirigoval během své kariéry vystoupení s těmi nejprominentnějšími operními soubory a symfonickými orchestry z celého světa. Šéfdirigentem PKF — Prague Philharmonia se stal v sezoně 2015–2016. Na podzim 2020 zahájí již svou osmou sezonu také jako hudební ředitel Opery v Dallasu.

V sezoně 2020–2021 se Emmanuel Villaume vrací do Metropolitní opery v New Yorku (Romeo a Julie), Lyric Opera v Chicagu (Samson a Dalila) a do Opery v Dallasu, kde zastává post hudebního ředitele (Figarova svatba, Lohengrin a světová premiéra “The Diving Bell and the Butterfly").

Emmanuel Villaume je společně se sopranistkou Dianou Damrau držitelem prestižní německé ceny ECHO Klassik 2017 v kategorii Operní album roku za nahrávku Meyerbeerových árií. V prosinci 2017 nastudoval v Metropolitní opeře v New Yorku očekávanou inscenaci Pucciniho Tosky, která byla přenášena v rámci série MET: Live in HD do více než 2000 kin v 73 zemích světa. V sezoně 2018–2019 nastudoval Bizetovy Lovce perel v Metropolitní opeře, Massenetova Dona Quichotta v Deutsche Oper Berlin a v domovské opeře v Dallasu uvedl hned tři inscenace — Wagnerova Bludného Holanďana, Bizetovu Carmen a Pucciniho Manon Lescaut. Pravidelně spolupracuje s operami v San Franciscu, Los Angeles, Montrealu, Královskou operou Covent Garden v Londýně, Washingtonskou národní operou, Teatro Colón v Buenos Aires, Tokyo Bunka Kaikan a Opéra Bastille v Paříži. Dirigoval představení v Bavorské státní opeře, Deutsche Oper Berlin, Teatro La Fenice, Teatro Regio di Torino, Teatro Real v Madridu, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, Opéra de Monte-Carlo a řadě dalších. Na slavném festivalu Klangbogen ve Vídni uvedl Menottiho Goyu s Plácidem Domingem v titulní roli.

Vedle operní tvorby se aktivně věnuje i práci se symfonickými tělesy. V letech 2009–2016 byl šéfdirigentem Slovenské filharmonie. Spolupracoval s Losangeleskou filharmonií, Chicagskými, Montrealskými, Sanfranciskými, Houstonskými a Bostonskými symfoniky, Královskou filharmonií v Londýně, Orchestre de Paris, Orchestre philharmonique de Radio France, NHK Symphony Orchestra v Tokiu a řadou dalších. V roce 2008 vystoupil s Čínským národním operním orchestrem v rámci Letních olympijských her v Pekingu. Z dalších vrcholů jmenujme koncerty v newyorské Avery Fisher Hall na Richard Tucker Gala 2014, s Juilliard Orchestra v Alice Tully Hall, na Grant Park Music Festival v Chicagu, festivalu Bílé noci v Mariinském divadle v Petrohradu a evropské koncertní turné s Čajkovského operou Jolanta se sopranistkou Annou Netrebko se zastávkami v Lucernu, Kodani, Monte Carlu a londýnské Royal Albert Hall. Připomeňme také jeho četná vystoupení na prestižním americkém festivalu Spoleto, kde v letech 2001 až 2010 působil jako hudební ředitel jeho americké divize v Charlestonu.

Jeho projekty s PKF — Prague Philharmonia zahrnují nahrávky s Annou Netrebko a Benjaminem Bernheimem pro label Deutsche Grammophon, tři CD pro Warner Classics (mimo jiné profilovou nahrávku Ravel. Debussy. Bizet z roku 2018), z nichž album Héroïque s Bryanem Hymelem získalo nominaci na International Opera Awards 2016, či speciální silvestrovské gala v Royal Opera House Muscat v Ománu. V lednu 2017 absolvoval s orchestrem mimořádně úspěšné turné po USA, které mimo jiné zahrnovalo koncerty v Davis Symphony Hall v San Franciscu a Copley Symphony Hall v San Diegu.

Emmanuel Villaume se narodil v roce 1964 ve Štrasburku a vystudoval hudbu na Conservatoire de Strasbourg.  Posléze pokračoval ve studiích na pařížské Sorbonně, kde získal diplom v oboru literatura, filozofie a muzikologie. Coby autor erudovaných muzikologických článků byl ve věku pouhých jednadvaceti let jmenován dramaturgem Rýnské národní opery ve Štrasburku. Je držitelem čestného doktorátu z University of Indianapolis. Maestro Villaume žije střídavě v Paříži a v Dallasu. 

www.emmanuelvillaume.com

za podpory
generální partner
hlavní partner
generální mediální partner
hlavní mediální partner